عمارت دهدشتی

نوشته شده توسط محمد صامتی

عمارت دهدشتی در بخش مرکزی و بافت قدیمی بوشهر، خیابان انقلاب، ضلع شمال غربی مسجد امام و پشت بانک مسکن شعبه مرکزی درمحله کوتی قرار دارد. این خانه یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

این بنا در دوره قاجاریه توسط حاج غلامحسین دهدشتی که تاجر روغن بوده احداث گردیده و به عمارت دهدشتی مشهور شده است. اسناد تجاری زیادی در این خانه پیدا شده که هم اکنون طبقه بندی شده و در سازمان میراث فرهنگی نگهداری می شوند. بعضی از اسناد به خط برجسته سیاق است و قدمت برخی از تمبرهای اسناد به 200 سال پیش می رسد. این تمبرها مربوط به کشورهای بریتانیا، هندوستان، آلمان و نیز تمبرهای عصر قاجاریه است.

این ساختمان به لحاظ معماری از اهمیت فوق العاده خاصی برخوردار می باشد، زیرا در زمانی که اکثر ساختمان های بافت قدیم بوشهر دو طبقه و تعداد انگشت شماری سه طبقه بوده اند این خانه در چهار طبقه ساخته شده است.

عمده مصالح تشکیل دهنده عمارت دهدشتی را گچ، سنگ های مرجانی، آهک، چوب ساج و (صندل) چندل تشکیل می دهند. پوشش سقف از چوب صندل است. سقف اتاق پذیرایی نقاشی رنگ و روغن شده که برگرفته از نقاشی اروپایی می باشد. تزیینات و گچبری بسیار زیبایی در داخل اتاق ها و سیستم در و پنجره ها به کار گرفته شده که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می نماید. هم چنین گره چینی هلال ها، درها، کنده کاری روی اتاق ها و پنجره های دیواری از دیگر تزیینات این بنا است.

شیشه های رنگی این خانه باعث تلطیف نور و زیبایی بیش تر ساختمان شده اند. ساختمان دارای چند اروسی زیبا با گره چینی و شیشه های رنگی است. عمارت دهدشتی کاربری تجاری و مسکونی داشته است. این بنا از سال 1377 توسط میراث فرهنگی بوشهر مورد مرمت قرار گرفت.

مشاهده 2561 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}875{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید