عمارت ملک

نوشته شده توسط محمد صامتی

عمارت ملک (بوشهر)، خانه تاریخی واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر بوشهر، یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. این خانه که به صورت مجموعه ساختمانی متعلق به یک قرن قبل است. در هشت کیلومتری شهر بوشهر قرارگرفته.

مساحت زیربنای آن 4000 متر مربع بوده و در دوره قاجاریه توسط معماران فرانسوی با مصالح محلی احداث شده و درب و پنجره آن زیر نظر مهندسین فرانسوی ساخته شده است. عمارت متعلق به یکی از ثروتمندان بوشهر به نام محمد مهدی ملک التجاره بوده است. وی برای سفر تفریحی- تجاری به کشور فرانسه رفته و در آن جا کاخ یکی از وزرای قرن وسطی را می بیند و نمونه آن را در بوشهر پیاده می کند.

این کاخ توسط متجاوزین انگلیس اشغال شده و به صورت مقر نظامی آن ها در آمد. آن ها بعد از سال ها استقرار در این کاخ با ورشکست شدن ملک التجار (صاحب اصلی کاخ) لوازم نفیس آن را با قیمت کم خریداری کرده و با خود بردند. در اواخر سلطنت رضا شاه این عمارت که خوابگاه نظامیان شده بود، پس از چندین بار بازسازی رو به ویرانی نهاد و متاسفانه به خاطر وسعت زیاد هنوز مرمت نشده.

این مجموعه همچنین باغ های تو در تویی دارد كه با چند ردیف دیوار از هم جدا شده اند و هر كدام، ورودی جداگانه ای برای ارتباط با دیگر بخش ها و فضای خارج دارند. تمام این باغ ها نیز تزیینات و فضاسازی های متفاوتی داشته اند.

مشاهده 2490 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}873{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید