خانه سالار سعید و حبیبی

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه و عمارت سالار سعید و حبیبی، بنایی تاریخی و محل موزه سنندج است که در شهر سنندج استان کردستان ایران واقع شده.

این بنا در خیابان امام، کوچه حبیبی و در بخش بیرونی عمارت ملا لطف الله شیخ الاسلام قرار دارد و در آن آثار و اشیاء تاریخی کشف شده از استان و سایر نقاط ایران به نمایش گذاشته شده است. اروسی موزه سنندج یکی از نمونه های اروسی سازی و کار استادکاران سنندجی می باشد.

این عمارت به سفارش ملا لطف الله شیخ الاسلام ساخته شده که پس از فوت آن توسط نوادگان او به دو بخش جداگانه تفکیک گردید و به فروش رسید. بخش اندرونی به تملک خانواده حبیبی و بخش بیرونی به تملک عبد الحمید خان سنندجی (سالار سعید) در آمد که از این رو امروز هر بخش از آن بنای یکپارچه با نام مالکان جدید شناخته می شود.

سالار سعید بخش بیرونی عمارت را در سال 1136 به اداره فرهنگ واگذار کرد و تا سال 1351 این بخش در اختیار اداره فرهنگ بود و برای مواردی چون دانشسرا، کتابخانه و خانه پیشاهنگان مورد استفاده قرار گرفت. در همین سال از طرف وزارت فرهنگ و هنر وقت جهت تاسیس موزه تملک شد و پس از مرمت و آماده سازی در مهر ماه 1354 با نام موزه سنندج افتتاح گردید. بخش اندرونی نیز تا سال 1371 در مالکیت خانواده حبیبی بود و در این سال به تملک میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان در آمد.

مشاهده 2052 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}871{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید