عمارت گلشن

نوشته شده توسط محمد صامتی

عمارت گلشن بوشهر، بنایی تاریخی واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر بوشهر، یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

عمارت گلشن در منتهی الیه شمال شهر بوشهر، پشت اداره بندر در خیابان ساحلی واقع شده. فاصله آن تا دریا تنها 10 متر است. این عمارت تاریخی در یکی از محله های قدیمی بوشهر به نام محله بهبهانی قرار گرفته که اطراف آن ساختمان های بافت قدیم وجود دارد. واقع شدن این بنا در کنار ساحل باعث وزیدن نسیم دریا و باد شمال به داخل ساختمان می شود. قدمت این بنا به 170 سال پیش می رسد و مربوط به شخصی تاجر، به نام آقای گلشن بوده و کاربری مسکونی- تجاری داشته، سپس توسط آقای مهربان خریداری شده.

عمارت متعلق به دوره قاجاریه بوده و نوع معماری خانه میلانی است که در نوع خود منحصربه فرد است. ساختمان از سه طبقه تشکیل شده. طبقه اول شامل آب انبار (برکه)، حمام، دست شویی، آشپزخانه و جای نگه داری خدمه و طبقات دوم و سوم جهت سکونت و پذیرایی و امور تجاری بوده است. عمارت گلشن از چهار طرف با پلکان حلزونی به پشت بام راه دارد. در طبقه سوم ضلع شمالی اتاقی ساخته نشده و این گوشه خالی است. این عمل به دلیل رساندن باد خنک شمال به داخل ساختمان بوده است.

ساختمان دارای حیاط مرکزی می باشد و تمامی اتاق ها اطراف آن قرار دارند، که همگی با درهای دو لنگه با هم اربتاط دارند. درب و پنجره ها از جنس چوب ساج و دریایی و پوشش سقف از چوب چندل (صندل) است. سیستم خنک کننده ساختمان وجود درهای متعدد است. بیش تر اتاق ها پنج دری هستند و بین آن ها راهرو وجود دارد.

این بنا با مساحت 1230 متر مربع، در حال حاضر با کاربری اداری- فرهنگی مورد استفاده می باشد و از سال 1365 تاکنون که توسط میراث فرهنگی خریداری شده مرتب مورد تعمیر قرار می گیرد. البته شکل اولیه ساختمان حفظ شده و فقظ مصالح پوسیده تعویض و مرمت شده و نمای بیرونی آن سفید کاری شده است.

مشاهده 2888 مرتبه

موارد مرتبط

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}865{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید