خانه حاج آقا کمال

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه حاج آقا کمال الدین نبوی طباطبایی، یکی از خانه های مجلل تاریخی شهر بروجرد استان لرستان می باشد؛ که توسط سازمان میراث فرهنگی در سال 1384 خریداری شده و در حال حاضر به عنوان موزه تاریخی بروجرد (موزه اسناد مشروطه) شناخته می شود.

بنا بر اظهارات ورثه مرحوم حاج آقا کمال این خانه ارزشمند توسط حاج میرزا ابوتراب یکی از نوادگان حضرت آیت اله سید محمد طباطبایی (جد بزرگ سادات طباطبایی بروجرد مدفون در بوستان صامتیه) برای فرزند مرحوم حاج اسحق (آقا کمال) خریداری شد. این خانه قدیمی شامل: سه طبقه ساختمان، حیاط اندرونی و دارای ورودی حیاط است. تمامی طبقات این خانه به صورت قرینه  می باشد که با استفاده از عناصر پنج دری، ارسی و درب و پنجره های ساده از یکدیگر متمایز می گردند.

ورودی این بنای تاریخی که دارای یک در چوبی بزرگ و سردر آجری زیبایی است که پس از عبور از یک دالان طولانی که در انتهای آن نیز دری ساده به نام هرزه پوش وجود داشت به حیاط اصلی منتهی می شود. درون گرایی و احترام به حریم خانواده از خصوصیات منحصر به فرد معماری اصیل ایرانی است که این بنا نیز یکی از نمونه های بارز این موضوع می باشد. برای دسترسی به فضای داخلی بنا با عبور از دالانی به حیاط دلگشای آن می رسیم. گرداگرد حیاط به جز نمای بخش اصلی به فرم  طاق نما همراه با تزئینات متنوع آجرکاری  و کاشی معقلی شکل گرفته است.

خانه حاج آقا کمال

طبقه اول عمارت دارای دو شبستان زمستانی با پوشش سقف طاق گهواره و یک پیچ دری در وسط و پستوی بزرگ در انتهای اتاق پنج دری است. در طرفین پنج دری پلکان آجری قرینه راه ورود به طبقات اصلی ساختمان می باشد. طبقه وسط (دوم) دارای یک تالار پنج دری بر بالای شبستان طبقه اول می باشد و در انتهای آن پس تالاری با درهای زیبا، سقفها و پیش بخاری نقاشی شده، با جلوه بسیار آراسته به چشم می خورد. طبقه آخر (سوم) که آن را شاه نشین می گویند دارای سقف های کوتاهتری نسبت به طبقه زیرین است و به لحاظ فرم و فضا نظیر طبقه دوم می باشد، با این تفاوت که تزئینات آن به نحوه چشمگیری کاسته شده است.

در انتهای ضلع جنوبی حیاط، درست در زیر زمین یک یخچال قدیمی با پوشش طاق ضربی چهار بخشی با پله های تیز وجود دارد که سابقا اهالی اصلی خانه در فصل زمستان لایه های متعدد یخ را از حوض جدا کرده و از طریق یک سوراخ درون آن می ریختند و به تدریج در فصلهای گرم سال از آن استفاده می کردند بدون اینکه لایه های یخ در فصل گرم به کلی ذوب شود.

مشاهده 2381 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}796{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید