خانه وثیق انصاری اصفهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه وثیق انصاری اصفهان در خیابان هاتف، خیابان گلبهار، کوچه مشیر، بن بست وثیق این شهر قرار گرفته است. این خانه در حدود 150 سال پیش توسط بزرگ خاندان وثیق انصاری، رئیس مستوفیان دربارظل السلطان حاکم اصفهان ساخته شده و از زیباترین خانه های دوره قاجار در این شهر به شمار می آید

نوع و ترکیب فضاهای مختلف خانه وثیق انصاری اصفهان و تزیینات مفصل و متنوع آن از ممیزات این بناست. مهم ترین بخش خانه در جبهه شمالی حیاط قرار دارد. در این جبهه، مطابق معمول خانه های اصفهان تالاری در میانه نشسته که در طبقه بالا دو گوشوار در طرفین خود دارد، اما برخلاف معمول این تالار از پشت به تالار دیگری باز می شود که شاید مهمتر از تالار نخستین می باشد. تالار اخیر به نوبه خود به دو تالار دیگر در طرفین خود باز می شود. هر یک از تالارهای چهارگانه این جبهه دارای تزئینات بدیع و زیبایی است. تالار مجاور حیاط از طریق ارسی پنج دهنه مرتفعی به حیاط اشراف پیدا کرده و دو گوشوار طرفین نیز توسط ارسی های ظریفی به آن باز می شوند. این تالار دارای تزئینات مقرنس، قطاربندی و نقوش طلاکاری شده در دیوارها و سقف است و توسط ارسی دیگری به تالار صلیبی شکل پشت خود مرتبط می شود. تالار صلیبی شکل دارای تزئینات کاغذ دیواری در سقف و دیوارهاست که این نوع تزیین در خانه های هم دوره این بنا بسیار نادر است. این تالار توسط درهای مشابه و مجاور هم به دو تالار طرفین خود پیوند می خورد. یکی از این تالارها با حوضخانه ای که در گوشه شمال شرقی خانه نشسته، مرتبط است. پیرامون حوضخانه که مرتفع ترین فضای خانه و دارای ارتفاعی معادل سه طبقه می باشد غرفه هایی در دو طبقه نشسته اند. روشنایی حوضخانه از پنجره های طبقه آخر آن تامین می شود.

جبهه شرقی حیاط، مجموعه مهم فضایی دیگر این خانه است و شامل تالاری صلیبی شکل در میانه و دو اتاق سه دری در طرفین است که ایوانچه ها و کفش کن هایی بین این فضاها قرار گرفته اند. تالار این جبهه طاقچه بندی هائی متفاوت با سایر اتاق های خانه دارد و دیوارها و سقف آن دارای تزئینات مفصل گچبری است. هر یک از اتاق های سه دری این جبهه توسط سه در به فضائی در پشت خود مربوط می شود. یکی از این اتاق ها از سوی دیگر به حوضخانه نیز گشوده می شود و بدین ترتیب حوضخانه بین فضاهای دو جبهه غربی و شمالی خانه ارتباط برقرار می کند.

جبهه غربی دارای تقسیمات و فضاهای مشابهی با جبهه شرقی است. در پشت بام جبهه غربی مهتابی وسیعی وجود دارد که دیوار آن نماسازی شده است. جبهه جنوبی خانه نیز دارای یک اتاق پنج دری در میانه و دو اتاق در دو سوی آن است که دسترسی به این فضاها از طریق کفش کن های مابین آنها میسر می شود.

ورود به خانه وثیق انصاری از گوشه جنوب غربی آن صورت می گیرد. هشتی بزرگ ورودی که اکنون تخریب شده با خانه مجاور مشترک بوده و پس از طی دالانی به گوشه حیاط مربوط می شده است. ورود به هشتی و سپس به دالان تقریبا در دو جهت مخالف یکدیگر انجام می گرفته و صورتی پنهانی به ورودی خانه می داده است. نماهای خانه پوشیده از اندود ساده گچ می باشند و تنها در نمای کفش کن ها تزئینات مقرنس دیده می شود. وجود طره های چوبی پر تزئینی بر بالای دیوارها نماهای خانه را با یکدیگر هماهنگ کرده است. در گوشه جنوب شرقی که محل استقرار فضاهای خدماتی بوده است مطبخ مرتفعی قرار داشته که بعدا به اتاق مجاور آن منتقل شده است. ضمنا دو اتاق در گوشه شمال غربی حیاط به محل استراحت نگهبانان اختصاص داشته است. (منابع: الف-1)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی خانه وثیق انصاری اصفهان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو)  به بخش گالری تصاویر  این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 931 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1305{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید