خانه کهکشان اصفهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه کهکشان اصفهان در خیابان ابن سینا، کوچه شهشهان، کوچه مسجد جامع اصفهان قرار گرفته است. فضاهای خانه کهکشان در سه جبهه حیاط مرکزی آن قرار گرفته اند.

جبهه شمالی خانه کهکشان اصفهان دوطبقه بوده، که تالاری در میانه خود دارد و دو اتاق سه دری در طرفین آن دیده می شود. هریک از این اتاق های سه دری ایوانچه ای جلوی خود دارد که بر روی آن در طبقه بالا اتاقی قرار گرفته است. اتاق های طبقه بالا ارسی هایی رو به حیاط دارند که آسیب زیادی دیده اند. تالار میانه این جبهه فضائی مشابه شاه نشین در مجاورت حیاط دارد که بوسیله سه پنجره هم اندازه به حیاط گشوده می شود.

در جبهه غربی، حیاط به میانه فضاهای بسته نفوذ کرده و یک فضای باز با حوضی هشت ضلعی پدید آورده که مانند یک حوضخانه رو باز جلوه می کند. اتاق های طرفین این فضا از یک سو به آن و از سوی دیگر به حیاط اصلی خانه می نگرند. ورود به حیاط خانه از همین قسمت صورت می گیرد، به طوری که پس از عبور از هشتی و دالان به ایوانچه ای در گوشه این قسمت از حیاط راه می یابیم. در گوشه شمال غربی خانه فضای آشپزخانه و یک چاه آب وجود دارد. در طبقه بالای این قسمت یک حیاط بالاخانه واقع شده که اتاق واقع در ضلع غربی تالار جبهه شمالی به آن باز می شود. پیرامون این حیاط بالاخانه، یک اتاق سه دری و فضاهای دیگری قرار گرفته که در مجموع بخش مستقلی را در خانه پدید آورده اند و جالب اینکه استفاده از چاه آب خانه در این طبقه نیز امکان پذیر است. این قسمت ورودی جداگانه ای به کوچه مجاورخود دارد.

جبهه شرقی حیاط شامل یک اتاق پنج دری در میانه و دو اتاق سه دری در دو سوی آن است که اتاق سه دری جنوب این جبهه صورتی متمایز دارد. این فضا دارای تزیینات گچبری و طلاکاری است و ورود به آن از طریق اتاق پنج دری مجاور صورت می گیرد.

ضلع غربی حیاط دیواری است که در سال های اخیر به صورت مشبک بازسازی شده است. نماهای حیاط پوشیده از اندود سیم گل می باشد و طره های چوبی نقاشی شده ای بر دیوار جبهه شمالی دیده می شوند. این خانه در چند سال اخیر توسط اداره میراث فرهنگی استان اصفهان مرمت شده و قسمتی از فضاهای این اداره را در خود جای داده است. (منابع: الف-1)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی خانه کهکشان اصفهان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو)  به بخش گالری تصاویر  این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 710 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1303{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید