خانه حاج حسن غفوری

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه حاج حسن غفوری ( قزوینی) در خیابان ابن سینا، کوچه شهشهان، کوچه مسجد جامع شهر اصفهان قرار گرفته. این خانه از دو حیاط بیرونی و اندرونی تشکیل شده که فضاهای مختلف خانه پیرامون آنها واقع شده اند.

جبهه شمالی هر دو حیاط خانه حاج حسن غفوری یا خانه قزوینی ها، از سایر جبهه های آن مرتفع تر و مهم تر است و قرارگیری حوض در مقابل این جبهه ها تاکیدی بر اهمیت آنهاست. در جبهه شمالی حیاط اندرونی (حیاط بزرگتر)، تالاری صلیبی شکل در میانه با دو اتاق در طرفین دیده می شود. این تالار ارتفاعی معادل دو طبقه و سقفی گنبدی با تزیینات مقرنس دارد. اتاق های دو سوی تالار مستطیل شکل بوده و پوشیده از تزیینات گچبری در دیوارها و سقف هایشان می باشند. فضای تالار و اتاق ها از یک سو با ارسی های مرتفع و زیبایی به حیاط باز می شوند و از سوی دیگر به وسیله درهایی با تزیینات گره سازی و شیشه الوان با یکدیگر پیوند می خورند. این اتاق ها همچنین با اتاق هایی که در گوشه های حیاط واقع شده اند نیز مرتبط می باشند. بدین ترتیب مجموعه تالار و اتاق های این جبهه فضایی یکپارچه و وسیع را به وجود می آورند که سراسر جبهه شمالی را در بر می گیرد. وجود سه ارسی با وسعت و ارتفاع زیاد نمای این جبهه را از سایر نماهای حیاط متمایز کرده است. این ارسی ها اگرچه در مقابل فضاهای متفاوتی واقع شده اند، ولی کاملا مشابه یکدیگر بوده و نما را به سه بخش مساوی تقسیم می کنند.

house of haj hassan ghafouri 04

جبهه غربی حیاط اندرونی شامل تالاری شاه نشین دار در میانه و دو اتاق سه دری در دو سوی آن است که ایوانچه ها و راهروهایی مابین آنها قرار گرفته اند. تالار این جبهه در سقف و دیوارها تزیینات گچبری و آیینه کاری دارد و توسط ارسی وسیعی به حیاط اشراف می یابد. جبهه شرقی این حیاط نیز شامل یک تالار و یک اتاق سه دری و ایوانچه ها وطاق نماهایی است که نمای این جبهه را مشابه و قرینه نمای روبروی خود ساخته اند. رواق جبهه جنوبی حیاط نیز تقسیمات نمای مقابل خود را تکرار می کند. فضاهای آشپزخانه و خبّازخانه در پشت این رواق قرارگرفته اند و ارتباط مستقیمی با حیاط ندارند.

house of haj hassan ghafouri 03

سه جبهه شمالی، شرقی و غربی حیاط اندورنی فضاهایی در زیرزمین دارند که از طریق پنجره های مشبک چوبی از حیاط نور می گیرند. ازاره های سنگی حجاری شده در پایین نماهای حیاط و طره های چوبی تزیینی در بالای دیواهار، نمهای پیرامون حیاط را به یکدیگر پیوند داده است. (منابع: الف-1)

مشاهده 1165 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1236{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید