خانه زوولیان اصفهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه زوولیان اصفهان در خیابان دقیقی، خیابان شهید حجت الله رحیمی، خیابان تبریزی ها این شهر قرار گرفته است. فضاهای خانه زوولیان اصفهان در چهارسوی یک حیاط مستطیل شکل قرار گرفته اند. همه جبهه های حیاط ارتفاعی معادل دو طبقه دارند اما دو جبهه شمالی و غربی کمی مرتفع ترند.

جبهه غربی خانه زوولیان شامل تالار وسیعی در میانه و دو ایوانچه در طرفین آن است. به نظر می رسد این تالار قبلا صلیبی شکل بوده و در تغییرات بعدی بخش شمالی آن مجزا شده است. ایوانچه واقع در ضلع جنوبی تالار نیز امروزه به صورت اتاقکی در آمده. در طبقه دوم این جبهه دو اتاق گوشوار تا روی ایوانچه ها و دو بخش شمالی و جنوبی تالار ادامه می یابند و به وسیله پنجره های مشبک چوبی به تالار مشرف می گردند. در طبقه دوم شاه نشین تالار نیز غرفه ستون داری واقع شده که از دو طرف با اتاق های گوشوار مرتبط است. تالار میانه این جبهه ارسی مرتفعی به سمت حیاط دارد و اتاق های گوشوار نیز توسط ارسی های کوچکتری به حیاط گشوده می شوند. بدین ترتیب سطح وسیعی از نمای این جبهه از ارسی های چوبی پوشیده شده و صورتی متمایز از سایر نماها یافته است.

جبهه شمالی خانه از سه اتاق سه دری و یک ایوان تشکیل شده. ایوان در میان سه اتاق نشسته و دسترسی به اتاق ها از طریق آن صورت می گیرد. در طبقه بالای اتاق های مزبور سه اتاق دیگر وجود دارد که با پنجره های مشبک چوبی و شیشه های رنگی به حیاط مشرف می گردند. اتاق های طبقه دوم دارای سقف کوتاه با پوشش طاق و تویزه (قوس و قزح و شاخه‌های خمیده) می باشند.

خانه زوولیان اصفهان

جبهه جنوبی حیاط دارای تالاری در میانه و دو اتاق در طرفین آن است. تالار در مجاورت حیاط فضائی شبیه به شاه نشین دارد که با یک ارسی چوبی به حیاط گشوده می شود. دو اتاق جانبی ارتفاعی معادل تالار دارند و از طریق پنجره هایی در بالای درها نیز از حیاط نور می گیرند. این دو اتاق هم اندازه نیستند ولی نمائی مشابه و متقارن با یکدیگر دارند. امروزه قسمت هایی از پنجره های یکی از این اتاق ها مسدود شده و این ترتیب تقارن نمای این جبهه خدشه دار گشته است.

فضاهای بسته ای که در دو طبقه ضلع شرقی حیاط واقع شده اند به سوی حیاط پنجره ندارند و تنها ردیف باریکی از پنجره های چوبی روشنایی فضاهای طبقه دوم را تامین می کند. اتاق هایی در طبقه دوم خانه بر روی کوچه مجاور ضلع شرقی آن ساخته شده اند که امروزه در اختیار کلیسای مجاور قرار دارند. ورودی خانه در همین کوچه قرار گرفته است و مخاطب را پس از عبور دادن از سردر و هشتی به گوشه حیاط می رساند. سردر و هشتی دارای تزیینات رسمی بندی و نقاشی روی گچ می باشند. هر یک از تالارهای دو جبهه جنوبی وغربی خانه نیز پوشیده از تزیینات قطار بندی و نقاشی روی گچ در سقف و دیوارها می باشد. بر نمای این دو جبهه تزیینات مختصر گچبری و طره های چوبی نقاشی شده دیده می شود. (منابع: الف-1)

مشاهده 1498 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1218{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید