خانه چرمی اصفهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه چرمی، در شهر اصفهان، خیابان هاتف، خیابان گلبهار، کوچه مشیر قرار گرفته. خانه چرمی (خانه مشیر الملک انصاری) از خانه های اشرافی دوره قاجار محسوب می شود و دارای فضاهای متنوع و تزئینات فراوان می باشد.

حیاط مستطیل شکل خانه چرمی در سه جبهه شمالی، شرقی و غربی خود با فضاهای متعددی احاطه شده که در این میان جبهه شمالی با ارتفاعی نزدیک به سه طبقه مهم ترین بخش خانه را تشکیل می دهد. این جبهه شامل تالاری در میانه و چهار اتاق سه دری در دو طبقه طرفین آن است. هر یک از اتاق های سه دری در طبقه اول به سه در چوبی و در طبقه دوم به وسیله پنجره ارسی به فضای تالار گشوده می شوند که در صورت باز بودن درها، مجموعه این فضاها به یکدیگر پیوند خورده، فضایی وسیع و یکپارچه را در دو طبقه پدید می آورند.

isfahan charmi house 09

تالار در انتهای خود یک فضای شاه نشین با دو ستون پرتزیین دارد و از ضلع مقابل با ارسی عریض نه دهانه ای به حیاط مشرف می شود. دیوارها و سقف تالار پوشیده از تزیینات نقاشی، گچبری و آینه کاری است و ارسی آن با ارتفاعی معادل دو طبقه دارای گره چینی چوبی و شیشه های رنگی زیبائی می باشد. در زیرزمین این جبهه یک تالار و دو اتاق سه دری یک متر پائین تر از کف حیاط واقع شده اند. این فضاهای ازاره های بلند کاشی فیروزه ای دارند و به وسیله پنجره های بزرگی از حیاط نور می گیرند.

تالار جبهه شمالی خانه چرمی اصفهان

حوضخانه مرتفع خانه در گوشه شمال شرقی آن نشسته، در طبقات اول و دوم غرفه هایی پیرامون خود دارد. در طبقه اول ضلع شمالی حوضخانه یک اتاق پنج دری مشرف به آن قرار دارد. ردیف نورگیرهایی به ارتفاع یک طبقه بر فراز حوضخانه این فضا را روشن می کنند. این نورگیرها با شیشه های رنگی متعدد خود در حوض هشت گوش وسط حوضخانه تلالوئی از نور و رنگ ایجاد کرده و به این طریق فضائی دلنشین پدید می آورند. دیوارهای حوضخانه دارای تزیینات گچبری و نقاشی به سبک اروپایی می باشد. بام حوضخانه با شیب چهار طرفه خود حجم شاخصی در مجموعه بنا به وجود آورده است.

در جبهه شرقی خانه، تالاری وسیع و طویل در میانه و دو اتاق سه دری در دو سوی آن قرار دارد. شاه نشین این تالار به صورت اتاقی مجزا در آمده و با دو اتاق دیگر در طرفین خود ارتباط کامل یافته است. این دو اتاق نیز به نوبه خود با سه دری های این جبهه مرتبط اند. یک ایوان ستون دار فضاهای این جبهه را با حیاط پیوند می دهد.

جبهه غربی حیاط نیز نمایی مشابه جبهه شرقی دارد. ایوان های شرقی و غربی حیاط در میانه نما عقب نشسته و به این ترتیب بر محور فرعی حیاط تاکید کرده اند. جبهه غربی شامل چهار اتاق است و برخلاف معمول راهرویی در میانه آن قرار گرفته است. با توجه به فضاهای جبهه شرقی به نظر می رسد جبهه غربی نیز تالاری در میانه خود داشته و بعدها این تالار به دو اتاق و راهروی بین آنها تبدیل شده است.

جبهه غربی حیاط خانه چرمی اصفهان

بخش عمده جبهه جنوبی دیواری است که مشابه جبهه مقابل خود نماسازی شده و تنها دو اتاق سه دری به نام اتاق عکس و اتاق آینه در دو انتهای این جبهه قرار گرفته اند. اتاق آینه دارای تزیینات فراوان آینه کاری، گچبری و نقاشی می باشد ولی اتاق عکس آسیب دیده و از تزیینات آن چیزی برجای نمانده است. آشپزخانه در گوشه جنوب غربی قرار دارد و از سه بخش شربت خانه، فضای پخت و پز و انبار تشکیل شده است.

حیاط خانه با حوضی وسیع و صلیبی شکل در وسط و چهار باغچه اطراف آن صورتی مرکز گرا به خود گرفته است. جداره های حیاط دارای ازاره های سنگی حجاری شده می باشند و قطعات کاشی و چوبهای تزیینی بکار رفته در نماهای مختلف آن موجب ایجاد هماهنگی درکل حیاط شده است. ورودی خانه در گوشه شمال غربی واقع و دارای سردر بزرگ و مجللی است که قوس نیم دایره ای بر فراز آن جلوه گیری می کند. وجود این قوس موجب تمایز سردر این خانه از سایر خانه ها شده است. مجموعه ورودی شامل هشتی و دالان هایی است که یکی از آنها به گوشه حیاط راه می یابد و دیگری به فضای اصطبل در شمال خانه منتهی می شود. (منابع: الف-1)

مشاهده 2474 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1202{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید