خانه لباف اصفهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه لباف شهر اصفهان در خیابان علامه مجلسی، کوچه مشیر فاطمی، در یک کوچه بن بست قرار گرفته است.

فضاهای خانه در سه جبهه حیاط وسیع آن قرار گرفته اند که جبهه شمالی مهم ترین و مرتفع ترین آنها می باشد. این جبهه شامل تالاری صلیبی شکل در میانه و دو اتاق در طرفین آن است. تالار توسط سه در چوبی به حیاط گشوده می شود و از دو سوی دیگر به فضاهای پیرامون خود راه می یابد. اتاق شرقی تالار نیز با اتاق دیگری در پشت خود مرتبط است. یک ایوان ستون داری سراسری بین فضاهای این جبهه و حیاط واقع شده است. در زیرزمین فضاهایی مشابه به طبقه اول قرار دارند که با یک ردیف پنجره از حیاط نور می گیرند. فضای حوضخانه با ارتفاعی معادل دو طبقه در گوشه شمال شرقی حیاط واقع است و در هر طبقه به فضاهای مختلفی متصل می شود. حوضخانه همچنین از ضلع غربی خود با اتاق های جبهه شمالی خانه ارتباط کامل دارد.

مجموعه فضایی مهم دیگر خانه در جبهه شرقی حیاط شکل گرفته است. این مجموعه تالاری به شکل نیم صلیبی در میانه دارد که در طرفین آن دو اتاق دو دری و در دو انتهای این جبهه دو اتاق سه دری واقع شده اند. مجموعه تالار و اتاق های دوسوی آن از طریق درها و پنجره های متعدد به یکدیگر متصل می شوند. دو ایوان ستون دار کم عمق در طرفین تالار و در مقابل اتاق های این جبهه قرار دارند.

جبهه جنوبی شامل فضاهای خدماتی خانه از جمله حمام، مطبخ و اصطبل است و ورود به خانه نیز از این جبهه صورت می گیرد. خانه دارای دو ورودی از دو معبر عمومی است که هر دو توسط یک دالان به گوشه حیاط راه می یابند. ورودی گوشه جنوب غربی دارای سردر و حیاط خلوتی در پشت آن است که امروزه مسدود شده و ورود به خانه تنها از طریق ورودی جنوبی صورت می گیرد. نماهای خانه ساده و بدون تزیین می باشند و تنها ازاره آجری نمای شمالی تزیینات معقلی دارد. وجود ستون های متعدد در نمای جبهه شمالی و ایوان های جبهه شرقی، نماهای این دو ضلع حیاط را هماهنگ کرده و با یکدیگر پیوند داده است. حیاط خانه توسط یک حوض گرد و چهار باغچه پیرامون آن محوطه سازی شده که این ترکیب کمتر در خانه ها دیده می شود. (منابع: الف-1) این اثر در تاریخ 23 شهریور 1382 با شماره ثبت 10227 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مشاهده 1557 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1185{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید