خانه حاج رسولیها در اصفهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه حاج رسولیها در اصفهان، خیابان چهارباغ پائین، کوچه درب کوشک، کوچه حاجیان قرار گرفته است.

تاریخ بنای این خانه احتمالا اواخر دوران زندیه می باشد و بانی آن، بزرگ خاندان حاج رسولیها و از تجار معتبر اصفهان بوده است.

فضاهای خانه در چهارسوی حیاطی مستطیل شکل واقع شده اند. چهار تالار خانه که در میانه چهار جبهه حیاط قرار گرفته اند، پوشیده از تزیینات مقرنس، قطاربندی، گچبری، طلاکاری و نقاشی روی گچ می باشند و ضلع مجاور حیاط هر چهار تالار را ارسی ظریف و زیبایی پوشانیده است. قسمت های مختلف خانه و تزیینات آن آسیب زیادی دیده اند و از جمله ارسی های متعدد آن در اثر رطوبت و موریانه متحمل خسارت های فراوان شده اند.

تزئینات داخلی خانه حاج رسولیها در اصفهان

تالار جبهه شمالی از سایر تالارها وسیع تر بوده و قسمت اعظم این جبهه را اشغال کرده است. این تالار از سوی ضلع بزرگتر خود توسط ارسی بسیار وسیعی به حیاط خانه مشرف می شود و از سوی مقابل یعنی در انتهای شاه نشین به وسیله ارسی دیگری به حیاط اندرونی خانه باز می شده که به این ترتیب بین دو حیاط خانه واقع بوده است. امروزه بخش اندرونی خانه کاملا تفکیک شده و بصورت خانه مستقلی درآمده است. دسترسی به این تالار از طریق کفش کن های دو سوی آن میسر می شود. در طبقه دوم، روی کفش کن ها اتاق های گوشواری واقع شده که توسط ارسی هائی از یک سو به تالار و از سوی دیگر به حیاط اشراف دارند.

جبهه جنوبی خانه نیز شامل تالار و دو اتاق سه دری در طرفین آن است که دو کفش کن این فضاها را از یکدیگر جدا می کنند. در طبقه دوم اتاق های سه دری، دو اتاق دیگر واقع اند که تا روی راهروهای کفش کن طبقه پائین ادامه می یابند و به تالار مشرف می شوند. این اتاق ها نیز از جهت دیگر به حیاط خانه دید دارند. جبهه های شرقی و غربی نیز دارای همین ترکیب یعنی یک تالار در میانه و دو اتاق در طرفین آن و راهروهای کفش کن بین این فضاها می باشند. تالارهای دو جبهه شرقی و غربی ارتفاعی معادل دو طبقه دارند و روی اتاق های سه دری اتاق های دیگری قرار گرفته اند. این تالارها ارسی های مرتفع و وسیعی به سوی حیاط دارند که ارسی تالار غربی به کلی تخریب شده است. فضاهای خدماتی شامل آشپزخانه و محل پخت نان در پشت فضاهای اصلی این جبهه قرار دارند.

گوشه جنوب غربی حیاط خانه حاج رسولیها در اصفهان

ورودی خانه در گوشه جنوب غربی شامل سردر و هشتی است و به گوشه حیاط راه می یابد. در طبقه دوم هشتی اتاقی قرار دارد که با اتاق گوشوار جبهه جنوبی خانه مرتبط است. خانه دارای ورودی دیگری در گوشه جنوب شرقی است که به اصطبل و سپس حیاط خانه  وارد می شود. تزیینات فراوان گچبری رنگی نماهای حیاط به مرور زمان به صورت قطعاتی از دیوار جدا شده و بر زمین ریخته اند. طی عملیات مرمتی سال های 1357 و 1364 هجری شمسی. این تزیینات به طور موقت تثبیت شده و از ریزش آنها جلوگیری به عمل آمده است ولی هنوز در وضعیت نامناسبی قرار دارند. نماهای خانه همچنین مزین به درها و پنجره های متعدد مشبک با شیشه های رنگی و گره چینی چوبی می باشند که متاسفانه بیشتر آنها آسیب دیده اند. طرح حیاط خانه که منظری مناسب برای دو تالار اصلی بوجود آورده است، شامل حوض مستطیل طویلی در میانه و چهار باغچه در طرفین آن می باشد. (منابع: الف-1)

مشاهده 1103 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1151{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید