خانه عطارها

نوشته شده توسط مریم نیری

خانه عطارها در چهارراه آیت الله کاشانی، خیابان باباافضل، کوچه باغ، کوچه عطارها شهر کاشان استان اصفهان قرارگرفته است.

فضاهای خانه در سه جبهه از حیاط آن واقع شده اند و حیاط برخلاف معمول جهت شرقی-غربی دارد. جبهه شرقی خانه دارای ارتفاعی معادل دو طبقه است، در حالی که فضاهای واقع در دو سوی دیگر حیاط (جبهه های شمالی و جنوبی) و همچنین دیوار جبهه غربی یک طبقه هستند و به این ترتیب فضای حیاط فراخ و دلباز شده است.

مجموعه اصلی خانه در جبهه شرقی حیاط قرار دارد و ترکیبی از یک تالار بزرگ با شاه نشین و دو اتاق دو دری در دو سوی آن است. این دو دری ها هم به فضای تالار و هم به حیاط خانه باز می شوند. در طبقه دوم این اتاق ها نیز دو اتاق دیگر وجود دارد. تالار دارای پوشش گنبدی است و سقف تالار و شاه نشین آن تزیینات یزدی بندی زیبایی دارد. نمای این جبهه مهم ترین نمای بنا به شمار می آید و تاکید طراح بر این نما با شکسته شدن خط اختتام نما در میانه و ایجاد یک قوس ویژه بر فراز آن به چشم می آید. یک ارسی ساده در قوس میانی تالار عنصر شاخص دیگری در این نماست که ارتفاعی بیش از ارتفاع در و پنجره های طبقه اول نما پیدا کرده. سردابی وسیع در زیر این جبهه قرار دارد که ورودی آن بر محور طولی حیاط واقع است. سقف این فضا نیز دارای تزیینات یزدی بندی است. دو بادگیر در طرفین این جبهه وجود دارند که با فضاهای زیرزمین در ارتباط می باشند.

فضاهای واقع در جبهه جنوبی بنا نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردارند. در وسط این جبهه حوضخانه ای  همسطح حیاط ساخته شده که ایوانی ستون دار در جلوی خود دارد. به این ترتیب حوضخانه کاملا به سوی حیاط گشوده شده و فضای نیم باز وسیعی را پدید آورده است. در دو سوی حوضخانه دو اتاق سه دری و در دو سوی ایوان نیز دو اتاق سه دری دیگر قرار دارند. حوضخانه دارای سقف گنبدی با تزیینات یزدی بندی می باشد و به همراه دو اتاق سه دری که به سوی آن گشوده می شوند، مرتفع تر از ایوان و اتاق های سه دری دو سوی آن می باشد، در نتیجه در پشت بام ایوان و دو اتاق مجاور آن یک مهتابی بزرگ بوجود آمده است.

بادگیری بزرگ و زیبا؛ در پشت حوضخانه وجود دارد که در میانه نمای این جبهه عنصر شاخصی است. دو زیرزمین در زیر اتاق های طرفین حوضخانه واقع اند که دسترسی به آنها از داخل فضای حوضخانه امکان پذیر می باشد. یک اصطبل، مرکب از حیاطی کوچک و یک فضای بسته در گوشه غربی این جبهه قرار گرفته است. ورودی اصلی بنا در جبهه جنوبی قرار دارد و برخلاف معمول توسط یک دالان مستقیم به حیاط مرتبط شده است. یک ورودی فرعی نیز به فاصله کمی از آن قرار دارد که مخصوص اصطبل می باشد. این اثر در تاریخ 27 مرداد 1377 با شماره ثبت 2092 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مشاهده 1903 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1073{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید