خانه تهامی کاشان

نوشته شده توسط زهرا صامتی

خانه تهامی درخیابان علوی، کوچه شهید اشنوئی، کوچه حقیقی، کوچه صمدی شهر کاشان استان اصفهان واقع شده.

 این خانه دو طبقه می باشد که؛ سطح طبقه اول پایین تر از سطح معبر عمومی مجاور خانه است و بدین ترتیب حیاط اصلی خانه به صورت گودال باغچه ای درآمده که در هرچهار طرف آن فضاهای گوناگونی ساخته شده اند. طبقه بالا نسبت به طبقه پایین، کمی عقب تر نشسته و به این ترتیب سطحی دور تا دور حیاط پدید آمده که ضمن آنکه نقشی ارتباطی را در طبقه بالا ایفا می کند، موجب وسعت یافتن و دلباز شدن فضای باز خانه نیز شده است.

مهم ترین مجموعه فضایی خانه در جبهه جنوب شرقی آن واقع است. در وسط این جبهه یک تالار پنج دری با دو فضای کوچک متصل به آن وجود دارد. این تالار از سویی به حیاط و از سوی دیگر به فضای سرپوشیده مرتفعی که در پشت آن قرار دارد باز می شود. بر سقف و دیوارهای تالار تزیینات ظریف و پرکار گچبری رنگی و آینه کاری دیده می شود و فضای پشت آن دارای تصاویر نقاشی روی گچ شامل گل و بوته و صورت اشخاص بوده که طی دو دهه اخیر به فروش رفته و از روی دیوار انتقال یافته است. در دو سوی این فضای سر پوشیده دو اتاق سه دری قرار دارند که پنجره های آنها به سوی این فضا گشوده می شوند. ارتفاع این جبهه بنا از سه جبهه دیگر بیشتر می باشد.

جبهه شمال غربی شامل سه اتاق ارسی و فضاهای کفش کن بین آنهاست. این اتاق ها سابقا دارای درهای ارسی با شیشه های رنگین بوده اند و در حال حاضر درهای چوبی جدیدی جای آنها را گرفته اند. قوس میانی نمای این جبهه از خط آسمان ثابت بنا بیرون زده است.

جبهه شمال شرقی دارای یک ایوان ستون دار در میانه و دو اتاق در دو طرف آن است که دسترسی به این دو اتاق از داخل ایوان صورت می گیرد. این ایوان دارای قوس های تزیینی ویژه ای می باشد و به حیاط جلوه خاصی بخشیده است. یک بادگیر بلند نیز در گوشه جنوبی این جبهه وجود دارد. در جبهه چهارم یعنی جبهه جنوب غربی، تنها تعدادی طاق نما برای حفظ تقارن نماهای داخلی حیاط ساخته شده اند. طاق نمای میانه این ضلع دارای تزیینات گچبری است. ورودی بنا در جبهه جنوب شرقی قرار دارد که شامل سردر و دو هشتی متصل به یکدیگر است. سقف هشتی اول ورودی، دارای تزیینات یزدی بندی است. (منابع: الف-1)

مشاهده 1708 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1067{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید