خانه خیریه کاشان

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه خیریه، در شهر کاشان استان اصفهان، محله چهل تن، میدان ولی سلطان، کوچه شهید مرتضی بالادر، بن بست الماسی قرار گرفته است.

این خانه متشکل از دو مجموعه فضایی واقع در دو سوی یک حیاط می باشد. مجموعه مهم تر در جبهه شمالی قرار گرفته و ارتفاعی معادل دو طبقه دارد. این مجموعه دارای تالاری بزرگ در میانه و ایوانی وسیع و مرتفع در جلوی آن است. در دو سوی ایوان، اتاق هایی در دو طبقه واقه شده اند که دسترسی به آنها از طریق دالان هایی در دو سوی ایوان مذکور میسر می باشد. در طرفین تالار، دو فضای سرپوشیده هشت و نیم هشت قرار دارند که  هرکدام از آنها به تالار و اتاق کنار ایوان ارتباط دارد. ایوان جلوی تالار عنصر شاخصی در نمای این جبهه بوده، دهانه وسیع آن بخش اعظم نما را دربر گرفته است. ایوان نیز دارای تزئینات زیبای یزدی بندی و گچ بری می باشد. سرداب بزرگی در زیر این جبهه بنا ساخته شده که فضاهای مختلف آن با یزدی بندی، گچبری و قطاربندی های گچی تزئین شده اند.

در جبهه جنوبی، مجموعه ای به ارتفاع یک طبقه، مرکب از یک اتاق پنج دری و دو اتاق دو دری در طرفین آن، واقع شده. فضاهای خدماتی نیز در دو انتهای این جبهه ساخته شده اند. در گوشه جنوب غربی بنا، اتاق بزرگی وجود دارد و در جلوی آن، ایوان ستون دار کم عمقی دیده می شود. دو اتاق دیگر نیز در ضلع شرقی خانه قرار گرفته اند. حیاط خانه بسیار وسیع است. علاوه بر این، یک حیاط کوچکتر در گوشه شمال غربی بنا وجود دارد که به نظر می رسد جنبه خدماتی داشته. ورودی خانه در گوشه شمال غربی شامل سردر، هشتی و دو دالان است که به دو حیاط مذکور راه دارد. (منابع: الف-1)

مشاهده 1337 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1062{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید