خانه کارخانه چی کاشان

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه کارخانه چی در محله چهل تن، گذر درب فین، گذر آقا خلیل، میدان ولی سلطان در شهر کاشان استان اصفهان قرار گرفته است.

این خانه از یک حیاط وسیع و دو مجموعه فضائی یک طبقه در دو جبهه شرق و شمال آن تشکیل شده. فضاهای خانه از کف حیاط یک متر بالاتر و به این ترتیب بر آن مشرف اند. حیاط فعلی بنا شکل مستطیل منظمی ندارد ولی به نظر می رسد از ابتدا به این شکل نبوده. در هر دو جبهه شرق و شمال، یک ردیف پله حیاط را به سرداب های موجود در زیر این جبهه ها مرتبط می سازد.

سرداب جبهه شمالی خانه کارخانه چی کاشان

در میانه جبهه شرقی، یک تالار با سقف گنبدی واقع شده که دارای شاه نشین می باشد. در در دو سوی این جبهه دو اتاق و در حد فاصل این اتاق ها و تالار دو فضای ارتباطی قرار دارند که هر یک شامل یک راهرو کوتاه و هشتی می باشد. درب های تالار و اتاق های طرفین به این هشتی ها باز می شوند و رواقی سراسری جلوی همه فضاهای این جبهه قرار دارد. فضای میانی این رواق کمی عقب نشسته و به صورت ایوانی در آمده است. این بخش از نما دارای دو ستون چوبی با قوس های تزیینی خاصی است و به این ترتیب در نما به صورت عنصر میانی ویژه ای پدیدار شده است. وجود این ستون ها باعث می شود فضای تالار به صورت پنج دری یکپارچه دیده نشود.

دو بادگیر نسبتا مرتفع استوانه ای شکل با تراش هشت ضلعی در انتها، بر فراز جبهه شرقی قرار دارند. سرداب این جبهه شامل فضاهای متعددی است.

جبهه شمالی بنا مرکب از یک تالار سه دری در وسط، دو اتاق سه دری در طرفین و فضاهای ارتباطی بین آنهاست و برخلاف معمول، تالار از جبهه کم عرض خود به حیاط متصل شده. اتاق های جانبی در کنار خود فضاهای انبار مانندی دارند. یک حمام در منتهی الیه غربی این جبهه قرار دارد که دارای نورگیر سقفی، سکوهای متعدد و یک ورودی غیر مستقیم است. سرداب این جبهه صلیبی شکل بوده، دو اتاق در شمال و شرق آن قرار دارند. دسترسی به سرداب از حیاط و توسط پلکان زیر تالار سه دری این جبهه صورت می گیرد.

گوشه شمال شرقی حیاط خانه کارخانه چی کاشان

اضلاع جنوبی و غربی حیاط تنها دیوارهایی ساده اند. یک ردیف پله که به پشت بام منتهی می شود در گوشه شمال غربی حیاط قرار دارد. به نظر می رسد در جبهه غربی حیاط بناهایی وجود داشته که بعدا تخریب شده اند و به همین علت حیاط شکل نامنظمی پیدا کرده است. یک حوض مستطیل شکل در جهت شمال جنوبی و در میانه حیاط واقع شده. ورودی خانه در جبهه جنوب شرقی قرار دارد و شامل یک هشتی و یک ردیف پله می باشد. این پله ها حیاط را به خیابان که در سطح بالاتری نسبت به آن واقع شده، مرتبط می سازند. خانه کارخانه چی کاشان؛ مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی می باشد. این اثر در تاریخ 19 مرداد 1384 با شماره ثبت 12969 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مشاهده 3081 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1033{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید