خانه یداللهی

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه یداللهی، در خیابان چهار باغ پائین، کوچه حکیم زاده شهر اصفهان قرار گرفته. این خانه در تاریخ 2 خرداد 1356 با شماره ثبت 1341 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مهم ترین بخش های خانه در دو جبهه شمالی و جنوبی، در دو انتهای محور اصلی حیاط کشیده ای قرار گرفته اند. این دو جبهه، دو تالار بزرگ با ابعاد و شکل مشابه دارند اما نسبت به حیاط کاملا قرینه نیستند. به این صورت که تالار شاه نشین جبهه شمالی، در کنار پنجره مشرف به حیاط دیده می شود. علاوه بر این تفاوت ارتفاع و نوع پوشش و نماهای دو تالار، از این دو فضای مشابه و هم اندازه، دو تالار با کیفیت فضایی متفاوت پدید آورده است. تالار جبهه شمالی توسط ارسی وسیع و مرتفع پنج دهنه ای به حیاط مشرف است. بالا رفتن درهای این ارسی، فضای اتاق را به ایوانی تبدیل می کند و فضای باز حیاط را به درون آن می کشاند. ارسی وسیع تالار شمالی تقریبا تمامی نمای این جبهه را پوشانیده و آن را از دیگر نماهای خانه متمایز ساخته است.

تالار جبهه شمالی خانه یداللهی

وجود دو بادگیر در انتهای این جبهه بر اهمیت این بخش تاکید می کند. در طرفین این جبهه دو راهرو، دسترسی به تالار را میسر می سازند. در طبقه دوم به جای این راهروها در یک سمت؛ یک اتاق و در سمت دیگر راهرویی واقع است که در مقابل هر کدام آنها ایوانچه ای قرار گرفته است. تالار جبهه جنوبی سقفی گنبدی دارد و با ارسی سه دهنه ای به حیاط متصل می شود. این ارسی به اضافه دو ایوانچه طرفین خود نمای این جبهه را به سه بخش مساوی تقسیم می کند.

جبهه غربی شامل سه اتاق و دو راهرو در بین آنهاست. این احتمال می رود که این اتاق ها قبلا از طریق راهروها با هم مرتبط بوده اند و طی تغییراتی یکی از آنها بصورت مستقل درآمده است. جبهه شرقی فاقد فضای خاصی است ولی به پیروی از تقسیمات نمای جبهه غربی نماسازی شده است.

ورودی اصلی خانه در گوشه جنوب غربی آن، یک هشتی نسبتا بزرگ و مشترک با خانه همسایه دارد. این هشتی با راهرویی به حیاط خانه مربوط می شود. ورودی دیگری در گوشه شمال غربی خانه قرار گرفته. حیاط خانه دارای حوض بزرگ مستطیل شکلی در مقابل تالار شمال و باغچه ای در امتداد محور اصلی حیاط است.

مشاهده 2776 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1026{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید