خانه دکتر اعلم

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه دکتر اعلم در شهر اصفهان، چهار راه تختی، خیابان جمال الدین عبدالرزاق، کوچه شهید مامن پور قرار گرفته است. این خانه از بناهای اشرافی دوره قاجار به شمار می رود که وجود تزیینات متنوع و گسترده در جای جای خانه، موید این امر است.

حیاط وسیع خانه دکتر اعلم، در چهار جبهه توسط فضاهای وابسته احاطه شده. جبهه شمالی مرتفع تر و بارزتر از سایر قسمت های خانه می باشد و شامل تالار شاه نشین دار بزرگی در میانه و دو اتاق سه دری در طرفین است. ایوان ستون داری، سراسر این ضلع حیاط را پوشانیده است که نمای آن در مقابل تالار میانه این جبهه، ارتفاع بیشتری یافته و قوس نیم دایره ای بر فراز آن جلوه ای خاص به این قسمت از خانه بخشیده است.

تالار جبهه شمالی پوشیده از تزیینات گچبری، طلاکاری و آینه کاری در سقف و دیوارهاست و دو بادگیر در طرفین شاه نشین آن، هوای خنک را به داخل این فضاها هدایت می کند. این تالار از طریق ارسی هفت دهنه مرتفع و وسیعی به ایوان مقابل خود گشوده می شود و توسط درهای منبت کاری شده زیبایی با دو  کفش کن طرفین خود ارتباط دارد. اتاق های سه دری این جبهه؛ مانند تالار ارتفاعی معادل دو طبقه دارند و علاوه بر اینکه با سه در به ایوان مقابل خود باز می شوند، در ارتفاع بالاتر نیز دارای پنجره هایی به بیرون هستند.

تالار جبهه شمالی خانه دکتر اعلم

جبهه جنوبی خانه مانند جبهه مقابل خود، دارای ایوان ستون داری است که مقابل یک تالار هفت دری قرار گرفته است. این تالار با طول زیاد و عرض کم خود سراسر این جبهه را فرا گرفته و سفره خانه بنا محسوب می شده است. هفت در این تالار، دارای خورشیدی ها و روزن های چوبی گره سازی با شیشه های رنگین در بالای خود هستند که فضایی گرم و صمیمی برای آن پدید آورده اند.

سفره خانه جبهه جنوبی خانه دکتر اعلم

جبهه های شرقی و غربی حیاط دارای تقسیمات و تناسبات مشابهند. در هر دو جبهه تالاری در میانه و دو اتاق سه دری در طرفین آن واقعند. ارسی پنج دهنه ای، نمای تالار جبهه غربی را تشکیل داده و تالار جبهه شرقی توسط سه در بزرگ چوبی به سوی حیاط گشوده می شود. تالار و اتاق های سه دری جبهه غربی تزیینات گچبری، طلاکاری و آینه کاری و بخاری های دیواری پر تزئینی دارند. دست انداز پشت بام این سه جبهه حیاط از کاشی های مشبک ساخته شده است و جبهه شمالی در لبه بام خود طرح های چوبی پر تزئینی دارد. همه نماهای خانه پوشیده از تزئینات گچبری است و ستون های سنگی ایوان های دو جبهه  شمالی و جنوبی از پایه تا سر ستون دارای تزیینات حجاری  می باشند. قرارگیری یک  حوض طویل بر روی محور اصلی حیاط و دوباغچه در دو طرف آن چشم انداز مناسبی برای تالارهای دو جبهه شمالی و جنوبی ایجاد کرده.

جلوخان ورودی خانه به شکل نیم هشت در گوشه شمال شرقی قرار دارد. هشتی ورودی به دالان طویلی متصل است که پشت  فضاهای جبهه غربی کشیده شده و از طریق یکی از دالانهای این جبهه به حیاط راه می بابد. فضاهای دیگری مانند مطبخ، درشکه خانه  و اتاق های مخصوص خدمه و نگهبانان در پشت این جبهه قرار داشته که از طریق دالان دیگری به حیاط مربوط می شده. این فضاها به مرور زمان فرسوده و تخریب شده اند.

در جبهه شمالی، زیرزمینی قرار دارد که توسط یک ردیف پنجره های چوبی از حیاط نور می گیرد. این فضا حوض مرمری در میانه خود دارد و فضایی مطلوب و خنک برای استراحت ساکنین خانه در تابستان ها فراهم می آورده.

مشاهده 3550 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1025{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید