هتل پوئرتا امریکا

نوشته شده توسط زهرا صامتی

آنچه هتل پوئرتا را تبدیل به بنایی منحصربه فرد نموده، انتخاب معماران خاص و نحوه مشارکت آنها در طراحی این بناست، به طوری که هر معمار در طراحی طبقه ای که به او محول شده است نسبتا آزادانه به تبلور ایده های خود پرداخته است.

 بدین ترتیب مخاطبان این هتل، می توانند از طبقاتی که به سبک هایی نظیر فوتوریسم، مینی مالیسم، کلاسیسیم و ... طراحی شده اند بازدید کنند. تنها وجه مشترک این طبقات وجود هال مرکزی است که دو راهروی دسترسی به واحد ها از آن منشعب می شوند.

معماران طبقات مختلف هتل پوئرتا امریکا

هتل پوئرتا در سال 2006 و در کشور مادرید اسپانیا، ساخته شد. این هتل شامل 342 اتاق می باشد و مجموعا 19 معمار از کشورهای گوناگون در طراحی آن دست داشته اند که در این میان رهبری تیم طراحی،  کانسپت اصلی و طراحی نما و همچنین طراحی طبقه دوازدهم بر عهده ژان نوول (Jean Nouvel) بوده است.  وی در طراحی طبقه دوازدهم ترکیب غریبی از هنر معماری و عکاسی را به نمایش می گذارد. در طراحی نما نیز، وی شعری با عنوان آزادی، سروده Paul Eluard، را به عنوان موتیف اصلی انتخاب نموده که این شعر به چندین زبان مختلف بر روی سایه بان های طبقات اقامتی نوشته شده است.

واحد طراحی شده توسط ژان نوول در هتل پوئرتا آمریکا در شهر مادرید اسپانیا

طراحی پارکینگ این هتل بر عهده ترزا ساپی بوده.

پارکینگ هتل پوئرتا امریکا طراحی شده توسط ترزا ساپی

طراحی طبقه همکف که شامل لابی ، پذیرش  و فضاهای اداری است، توسط جان پاوسن صورت گرفته که از چوب به عنوان مصالح غالب سبک مینی مالیست استفاده کرده است.

لابی هتل پوئرتا آمریکا مادرید اسپانیا، طراحی شده توسط جان پاوسن

طبقه اول اقامتی بر عهده زاها حدید بود. در این طبقه شاهد آخرین پیشرفت های وی در زمینه دیجیتال می باشیم. زاها با پیوند فرمال تمامی عناصر واحدهای اقامتی و ترکیب رنگ و نور، فضاهایی غیرقابل باور خلق کرده، به گونه ای که تصور می شود تمامی اتاق بصورت یکپارچه و بی هیچ اتصالی ساخته و در محل نصب شده است.

نمونه ای از واحدهای اقامتی طراحی شده توسط زاها حدید در هتل پوئرتا آمریکا

طراحی طبقه چهارم بر عهده استودیو پلاسما بود که در آن مصالح و هندسه متفاوت، فضاهای هیجان انگیزی را خلق کرده. وجود راهروهای غار مانند و اتاق های غیرمعمول از نکات جذاب این طبقه است.

طراحی طبقه چهارم هتل پوئرتا آمریکا مادرید اسپانیا توسط استودیو پلاسما

طرح استودیو پلاسما در هتل پوئرتا امریکا

طبقه هفتم، اثر رن آراد است که در آن از خطوط سیال و ارگانیک استفاده شده. درطبقه سیزدهم که دارای سقفی شیبدار می باشد فضاهایی نظیر؛ استخر، سرو نوشیدنی، سالن ورزشی و غیره قرار گرفته اند. همچنین اسکار نیمایر، معمار معروف برزیلی در سن صد سالگی و به عنوان یکی از آخرین حضورهایش در عرصه طراحی، مجسمه ای را برای فضای باز این هتل طراحی و اجرا نموده است.

مجسمه های طراحی شده توسط اسکار نیمایر در هتل پوئرتا امریکا

در مورد دیگر طبقات، نورمن فاستر طبقه هفتم و آرتا ایسوزوکی طبقه دهم را طراحی کرده اند. (منابع و مراجع: ب-3)

مشاهده 1363 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1101{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید