نارنجستان قوام

نوشته شده توسط محمد صامتی

نارنجستان قوام که به باغ قوام مشهور است، بین سال های 1257 تا 1267 ه.ش، مقارن با حکومت ناصر الدین شاه قاجار و به دستور علی محمد خان (قوام الملک دوم) و پسرش محمد رضا خان (قوام الملک سوم) در شیراز استان فارس ساخته و تکمیل شد.

ساختمان نارنجستان در زمینی به مساحت 3500 مترمربع و با زیربنای 940 مترمربع در دو جبهه جنوبی و شمالی توسط هنرمندان شیرازی ساخته شد. سردر ورودی در ضلع جنوبی قرار داشته و به یک هشتی باز می گردد و از طریق دو راهرو قرینه به حیاط راه می یابد. بنای ضلع جنوبی شامل دو ایوان ستوندار و اتاق هایی است که محل استقرار خدمه بوده. ساختمان ضلع شمال دارای یک طبقه زیرزمین و دو طبقه روی آن بوده که شامل تالار آیینه با ستون های یکپارچه مرمری، تالار شاه نشین و اتاق هایی است که محل تشریفات اداری و پذیرش مهمانان بوده.

این عمارت از نظر هنرهایی از قبیل آیینه کاری، شیشه کاری، نقش پردازی، منبت کاری، سنگ تراشی، گچ کاری و مقرنس کاری بکار رفته در آن از زیباترین بناهای این دوره در شیراز می باشد.

بنای نارنجستان در سال 1345 ه.ش، به دانشگاه شیراز اهداء گردید و بین سال های 1348 تا 1358 ه.ش، مورد استفاده موسسه آسیایی، تحت سرپرستی پروفسور آرتور اپهام پوپ، ایران شناس معروف بوده است. در سال های اخیر زیرزمین ضلع شمالی تعمیرات اساسی گردیده و به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته که در آن اشیاء فرهنگی اهدایی پروفسور پوپ نگهداری می شود.

مشاهده 2804 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}925{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید