نارنجستان قوام که به باغ قوام مشهور است، بین سال های 1257 تا 1267 ه.ش، مقارن با حکومت ناصر الدین شاه قاجار و به دستور علی محمد خان (قوام الملک دوم) و پسرش محمد رضا خان (قوام الملک سوم) در شیراز استان فارس ساخته و تکمیل شد.

کاخ خورشید در سال 1151 ه.ق به دستور نادرشاه، جهت اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم در شهر کلات، استان خراسان رضوی ساخته شد. این بنا مربوط به سال های آغازین به قدرت رسیدن نادرشاه افشار می باشد.

یكی از دروازه های ورودی مجموعه كاخ های سعد آباد، در پهنه پر طراوت کوهپایه های توچال و دره سرسبز دربند و در بخش دل انگیزی از شمال شهر تهران با مساحتی حدود صد و ده هکتار قرار گرفته است. سعدآباد از شمال با کوه های البرز، از شرق با گلابدره، از مغرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد.

مجموعه کاخ های نیاوران، در باغ بزرگی به مساحت حدود 11 هکتار در شمال تهران قرار دارد، که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار می باشد.

در غرب میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف الله عمارتی سر بر افراشته که به عنوان یکی از مهمترین شاهکارهای معماری اوایل قرن یازدهم هجری از شهرتی عالمگیر برخوردار است.

باغ عفیف آباد كه آن را باغ گلشن نیز می نامند، در غرب شیراز و در جنوب خیابان قصرالدشت و در انتهای خیابان عفیف آباد واقع است. این باغ یكی از قدیمی ترین و زیباترین باغ های شیراز است. مساحت باغ حدود 127 هزار متر مربع است و در دوره صفویه از جمله باغ های آباد شیراز و مقر پادشاهان وقت بوده و هم اکنون در اختیار ارتش قرار دارد و یکی از بزرگترین موزه های سلاح خاورمیانه در آن وجود دارد.

باغ ارم یک باغ تاریخی- ایرانی در شهر شیراز، استان فارس می باشد و شامل چند بنای تاریخی و باغ گیاه شناسی است. تاریخ ساخت و بنیان گذار اولیه باغ ارم شیراز، به درستی مشخص نیست؛ ولی توصیف هایی از آن در سفرنامه های متعلق به قرن دهم و یازدهم هجری آمده. این باغ تنوع گیاهی بسیار بالایی دارد و گیاهان بسیاری از نقاط مختلف جهان در این باغ کاشته شده؛ به شکلی که باغ در قالب یک نمایشگاه از انواع گلها و گیاهان در آمده است.

باغ شاه یا باغ فین، عمارتی باستانی در کنار عمارت چشمه سلیمانیه واقع در فین کاشان استان اصفهان است. شهرت اصلی این باغ به خاطر قتل میرزا تقی خان امیرکبیر صدر اعظم ناصرالدین شاه قاجار در حمام فین در 20 دی 1230 هجری خورشیدی است.

نادرقلی ملقب به نادرشاه از ایل افشار خراسان، از 1114 خورشیدی تا 1126 پادشاه ایران و بنیانگذار دودمان افشاریه است. او از مشهورترین پادشاهان ایران پس از اسلام به شمار می آید، که سرکوب افغانها و بیرون راندن عثمانی و روسیه از کشور و تجدید استقلال ایران و نیز فتح هندوستان و ترکستان و جنگهای پیرزومندانه او سبب شهرت بسیارش گشت. به او در اروپا لقب آخرین جهانگشای شرق و ناپلئون ایران نیز داده اند.

مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران، محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهنترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران می باشد. این بنا روزگاری همانند نگینی در میان این ارگ می درخشید.

عمارت و باغ اکبریه، یکی از بناهای تاریخی شهر بیرجند استان خراسان جنوبی است. این بنا در دوره قاجاریه و توسط شوکت الملک در دو طبقه ساخته شده است. فرم معماری آن ترکی با الهامی از معماری روسی است که تلفیق آن با معماری اسلامی، سبک معماری نوینی را به نمایش در آورده.

زمانی كه از كویر به باغ وارد می شویم، چون اطراف آن خشكی و بی آبی است، تك تك عناصر در ذهنمان وجهه خاصی می یابد و به نظم در می آید. در همه جای باغ ایرانی، درخت وجود دارد و تلقی معمار از باغ ایرانی، در مناطق كویری ایران به نظم می رسد، چون همه چیز طرح ریزی می شود. باغ ایرانی حصار نیز دارد، پس می توان نتیجه گرفت باغ ایرانی به طور كل، در مناطق كویری و خشك مفهوم می یابد.

كاخ سلیمانیه كرج از یادگارهای دوران قاجار و یكی از معدود آثار ثبت شده فرهنگی و تاریخی شهرستان كرج است كه در محدوده مركزی شهر و در داخل دانشكده كشاورزی كرج واقع شده.

کاخ چهل ستون قزوین، معروف به عمارت کلاه فرنگی ملیجک، بنایی در شهر قزوین می باشد. کلاه فرنگی ملیجک به سال 1313  هجری قمری ساخته شد. این کلاه فرنگی در حال حاضر جز ساختمان های مجلس شورای اسلامی است و به عنوان ساختمان شماره پنج مجلس شناخته می شود.

باغ شازده یا شاهزاده ماهان، یکی از زیباترین باغ های تاریخی ایران محسوب می شود. این باغ در 4 کیلومتری شهر ماهان استان کرمان واقع شده. این بنا مربوط به اواخر دوره قاجاریه می باشد. شهر ماهان در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان قرار دارد.

باغ دولت آباد از باغ های قدیمی شهر یزد می باشد. بنای این مجموعه به سال 1160 توسط محمدتقی خان بافقی که به خان بزرگ معروف بوده ساخته شده و در حدود 260 سال قدمت داشته و محل اقامت حاکم وقت و معاصر با شاهرخ میرزا و کریم خان زند بوده است.

عمارت هشت‌ بهشت یکی از عمارت های تاریخی موجود در شهر اصفهان و به ساخت رسیده در دوران صفویان است. از کلیه کاخهای با صفا و کلاه فرنگی هایی که در این دوره در کنار چهارباغ احداث شده بود فقط کاخ هشت بهشت باقی مانده است. سبک معماری این بنا به شیوه اصفهانی است.

چهل ستون از بناهای تاریخی استان اصفهان می باشد. باغ چهل ستون بالغ بر 67000 متر مربع مساحت دارد. کار احداث این باغ و عمارت وسط آن در دوره شاه عباس اول آغاز شد. باغ چهل ستون تنها قسمت کوچکی از باغ وسیع جهان نما است که پیشینه آن به قبل از دوران صفوی می رسد.