مجتمع ویل هلمینا

مجتمع ویل هلمینا در کشور فنلاند که شامل کاربری های متعددی می باشد،توسط هلین و سیتونن (Helin & siitonen) جهت اقامت سالمندانی برنامه ریزی و طراحی شده است که نیاز به مراقبت های ویژه روزانه داشته و مدت اقامت آنها در مجموعه نسبتا زیاد می باشد.

نحوه قرارگیری مناسب مجموعه در سایت و ایجاد حیاط های مرکزی محصور در مجموعه بسیار ماهرانه بوده و معمار در طراحی و تعریف بدنه های شهری این سایت نیز موفق بوده است.

این بنا از لحاظ عملکردی به سه بخش اصلی قابل تفکیک می باشد که این تفکیک در ساختار کالبدی مجموعه نیز بر اساس تنوع مصالح و تنوع رنگ نماها مشهود می باشد. بخش اول، ساختمانی است که واحدهای اقامتی در آن قرار دارند. این بنا در پلان مربعی است  که به چهار قسمت تقسیم شده و ربعی از آن جدا شده است. در این بنا سه بخش اقامتی مجزا دیده می شود که در هر یک 15 واحد اقامتی کوچک، یک فضای نیمه باز و یک لابی مشترک وجود دارد. این بنا چهار طبقه بوده و جنس نمای آن آجری می باشد. در کنج های این بنا حصاری چوبی و تراس هایی شیشه ای دیده می شود که بر پایه ای فولادی استوارند. تاکید بر ارتباط اجتماعی سالمندان در عین حریم خصوصی آن ها از نکات ارزشمند در طراحی این بلوک می باشد.

ساختمان دوم که بزرگترین ساختمان مجموعه بوده و خود از چندین حجم متصل به یکدیگر تشکیل شده است، از دیواره ای منحنی شکل و آجری در سمت خیابان فرعی آغاز و تا انتهای سایت ادامه می یابد. نمای این بنا سفید رنگ بوده و این انتخاب با کاربری بنا نیز مطابقت دارد. در این ساختمان بخش هایی جهت مراقبت های پزشکی و خدمات دهی به سالمندان قرار گرفته است. فضاهایی مثل: استخر، سونا، غذاخوری، ماساژ و... نیز وجود دارد.

حجم سوم نیز آپارتمانی است که واحدهای مسکونی را در طبقات خود جای داده است و طبقه اول آن همچون مفصلی سه حجم دیگر را به یکدیگر متصل می سازد. هر طبقه از این آپارتمان شامل پنج واحد اقامتی است و هر واحد شامل فضای نشیمن،آشپزخانه، تراس، سرویس بهداشتی و یک یا دو اتاق خواب می باشد. ارتفاع زیاد ساختمان(هشت متر) نیز یکی از شاخصه های این مجموعه اقامتی در منطقه بشمار می آید.

سه ساختمان اصلی در این مجموعه توسط پل هایی به یکدیگر متصل شده اند و با توجه به فشردگی بناها در سایت، فضای سبز مجموعه نسبتا کن بوده و قسمتی از زمین نیز به پارکینگ اختصاص داده شده است.

مشاهده 5300 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}507{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید