مجتمع اقامتی سالمندان البشلس پارک (elbschloss park residence) همچون دهکده ای آرام و کوچک، به دور از هیاهوی شهر "هامبورگ" در آلمان قرار گرفته است.

به جرات می توان گفت که یکی از رموز موفقیت مجتمع اقامتی سان سیتی، در گفت و گوی هوشمندانه و سلیس عناصر معماری و مخاطبین سالمند نهفته است، که صمیمیتی انکارناپذیر و منحصر به فرد را برای این مجموعه به ارمغان آورده است.

مجتمع اقامتی آلتن وهنهایم، یکی از نمونه های موفق خانه سالمندان در شهر سالزبورگ اتریش می باشد که در آن تعداد 70 سالمند تحت مراقبت می باشند. مجتمع اقامتی آلتن وهنهایم، توسط مارکوس پرنتلر (Markus Pernthaler) در سال 1992 میلادی طراحی شد.

سایت خانه سالمندان دو اوورلوپ در درون محله ای مسکونی قرار ندارد، بلکه این سایت واقع در حومه آلمره هاون، که شهری اقواری پیرامون آمستردام هلند است واقع شده و هیچ بافت شهری آن را حمایت نمی کند، عاملی که می تواند سبب انزوای هرچه بیشتر این مجموعه اقامتی گردد.

آتلیه 5 در سال 1995 میلادی توسط پنج معمار جوان 23 تا 29 ساله در سوییس آغاز به فعالیت نمود. این گروه پس از چندین سال فعالیت حرفه ای به تاثیرگذارترین گروه معماری سوئیس مبدل شد و اعضای این گروه توانستند بهترین نمونه های معماری مدرن را خلق کرده و در بسیاری از مسابقات معماری در کشور سوئیس پروژه های مهم و ملی را از معماران معروف غیر بومی نظیر نورمن فاستر و گانتر بهنبیش، بریابند.

طرح اقامتگاه فنلاندی ساخته شده در ساحل دریاچه، بدلیل چیدمان ساده اما هوشمندانه اش شایسته تقدیر است. این طرح از تقلید گذشته دوری می کند و برای بیان این که اقامتگاهی از این نوع ویژه سالمندان نباید مترادف چهار دیواری محصوری باشد رو به آینده دارد.

هلند سرزمینی است که از قرن های گذشته در آن پیوندی ناگسستنی میان معماری و شهرسازی برقرار بوده است. شرایط اقلیمی خاص و معضلاتی نظیر وسعت رودخانه ها و دریاچه موجب شده است تا در این کشور نحوه پیوند بناها با آب همواره به خلق ایده هایی جدید در خصوص فضاهای شهری و بافت های مسکونی بیانجامد.

مجتمع ویل هلمینا در کشور فنلاند که شامل کاربری های متعددی می باشد،توسط هلین و سیتونن (Helin & siitonen) جهت اقامت سالمندانی برنامه ریزی و طراحی شده است که نیاز به مراقبت های ویژه روزانه داشته و مدت اقامت آنها در مجموعه نسبتا زیاد می باشد.

روابط انسانی، کانسپت اصلی طراحی در پروژه "هومانیتاس - برگوگ" می باشد. این پروژه ، اقامتگاهی منحصر به فرد برای سالمندان است که برای اولین بار در هلند پیوندی نزدیک میان زندگی و مراقبت از سالمندان برقرار می کند.

MVRDV  یکی از فعالان ترین دفاتر معماری اروپا در سالهای اخیر می باشد و به جرأت می توان گفت که نظریات و تئوری های این دفتر بیشترین تاثیر را بر دگرگونی معماری و شهرسازی هلند در دهه 90 میلادی داشته است. در این دهه با ظهور نسل جدیدی از معماران هلندی دیدگاه های سنتی و مدرن در شهرسازی و معماری هلندی به چالش کشیده شده و اصولی جدید و منحصر به فرد در این عرصه مطرح گردیده است.

دفتر معماری Kcap یکی از فعال ترین دفاتر معماری در کشور هلند می باشد که عمده فعالیت خود را به طراحی بافت ها و مجتمع های مسکونی معطوف نموده است. ارتقاء کیفی محیط های مسکونی و چگونگی ارتباط فضاهای شهری و بافت های مسکونی ازجمله دغدغه های معماران این دفتر بوده است.

توجه به فضای سبز و سازگاری بنا با طبیعت در طراحی مجتمع های مسکونی اقامتی نکته ای حائز اهمیت می باشد اما هنگامی که ساکنین مجتمع را سالمندان و بیماران تحت مراقبت تشکیل می دهند این اهمیت نیز دو چندان می گردد. 

مجتمع اقامتی کارمندان شرکت یاکولت (Yakult) توسط توشیو آکیموتو (Toshio Akimoto) برای سالمندان طراحی شده است. بنایی که در سال 1998 و در پایتخت ژاپن یعنی توکیو قرار گرفته و در طراحی آن سعی شده از اصول معماری سنتی و مدرن ژاپن پیروی گردد.