دپارتمان معماری آستین نولتون

نوشته شده توسط محمد صامتی

دفتر معماری "مک اسکوگین" در سال 1984 و با همکاری "مریل الام" تاسیس شد. این دفتر با چهل سال فعالیت حرفه ای در زمینه معماری یکی از دفاتر صاحب نام ایالات متحده آمریکا بوده و آثار آن از تنوع بسیاری، از بیمارستان و فرودگاه تا خانه هایی ویلایی برخوردار است.

در دهه گذشته این دفتر فعالیت خود را در زمینه طراحی صنعتی، طراحی گرافیک، طراحی شهری، مطالعات معماری و طراحی داخلی گسترش داده است. اغلب آثار این دفتر در ایالات متحده آمریکا اجرا شده و بسیاری از این آثار جوایز معتبری را در عرصه بین المللی به ارمغان آورده اند.

ساختمان جدید دانشکده معماری یکی از ساختمان های دانشگاه دولتی اوهایو است که در یک بلوک شهری کامل -تقریبا به شکل ذوزنقه ای کشیده- در داخل سایت دانشگاه قرار گرفته است. هر چند که این بنا از چهار جهت توسط پارکینگی سه طبقه از جنس بتن، دانشکده اقتصاد با نمایی از آجر قرمز، فضای باز پارکینگ استادیوم و لابراتورهای دانشگاه احاطه شده است اما با این وجود عرض زیاد دسترسی های پیرامون سایت و همچنین اشغال یک بلوک کامل، پتانسیل های بسیاری برای ساختمان فراهم آورده است؛ پتانسیل هایی که معماران به خوبی از آن ها بهره برده و ساختمانی شاخص اما متناسب با عملکرد و ویژگی های سایت را طراحی کرده اند.

جداره های خارجی این بنا به نحوی طراحی شده اند که گویی ساختمانی شفاف از شیشه و فولاد توسط صفحاتی سفید رنگ روکش شده است. این جداره ها به نحوی طراحی شده اند که تشخیص تعداد طبقات داخلی از خارج بنا ممکن نباشد اما با دقت در مقاطع می توان در عین تعدد سطوح داخلی، چهار طبقه اصلی را از یکدیگر تشخیص داد.

یکی از نکات قابل توجه در این بنا چگونگی طراحی فضاهای ارتباطی و حل مشکلات سیرکولاسیون و ارتباطات عمودی در داخل طبقات است. علاوه بر باکس هایی که پلکان، آسانسورها، سرویس های بهداشتی و فضاهای خدماتی را در خود جای داده و عینا در طبقات تکرار شده اند، جابجایی میان طبقات توسط شیب راه هایی خطی و طولانی ممکن می باشد که در مرکز پلان قرار گرفته و در مقطع طولی بنا قابل مشاهده می باشند.

تناسبات نوارهای باریک و عمودی بازشوها، نسبت طول زیاد به ارتفاع کم ساختمان را اندکی متعادل ساخته اند، اما با این وجود کشیدگی افقی ساختمان همچنان به چشم می آید. برای شکستن این طول زیاد و همچنین نورگیری بخش هایی از فضاهای داخلی، فرو رفتگی هایی در هر ضلع از بنا تعبیه شده است.

تمامی جداره های داخلی این فضاها شفاف بوده و عریض ترین آن ها حیاطی است رو به خیابان که از سه طرف توسط ساختمان محصور شده است.

فرم بنا در دو کنج شاخص سایت به شکل منحنی در آمده و در دو کنج دیگر راست گوشه است. ورودی اصلی ساختمان توسط فضاهایی تهی در یکی از کنج های راست گوشه تعریف می شود که ستون هایی به ارتفاع دو طبقه بامی را بر فراز آن نگه داشته اند. بر فراز این بام حیاطی خصوصی در تراز طبقه چهارم قرار دارد که دید به آن جداره های بلندی محدود شده است.

سقف و جداره های داخلی بنا را پوششی از بتنی عریان پوشانده است. سطوح متعددی که در نیم طبقات قرار گرفته اند ارتباط بصری مناسبی را در مقطع ساختمان به وجود آورده اند.

دفتر معماری اسکوگین شهرت خاصی در طراحی فضاهای آموزشی و به خصوص دانشگاه ها دارد؛ ساختمان دانشکده معماری اوهایو شش جایزه معتبر معماری آمریکا را از سال 2005 تاکنون از آن خود ساخته که از آن  جمله می توان به جایزه  A-A در سال 2010 اشاره نمود.

مشاهده 6434 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}955{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید