مرکز آموزشی سانت مایور

مرکز آموزشی سانت مایور، یک ساختمان جمع و جور اقتصادی درسانت مایور فرانسه (Saint Maur) است. معماران این ساختمان گروه طراحی (AIR - Cyrille Hanappe & Olivier Leclercq) می باشند؛ که این بنا را در زمینی به مساحت 2 هزار و 749 متر مربع، طراحی کردند.

نمای بتنی زرد رنگ، هویتی روشن و واضح به این ساختمان داده است. بنایی که در قسمتی از زمین، پایین می رود و دوباره از قسمتی دیگر از زمین بیرون می آید. رابط بین فضاهای عمومی قدیمی و جدید؛ فضایی رو به آفتاب و هوای آزاد است. در یک بازی معکوس، ساختمان جدید که در پشت این ساختمان بتنی قرار دارد، از فولاد ساخته شد. سازه هایی که دهانه هایی به طول 20 متر و ارتفاعی حدود دو طبقه دارند. تیرهای این سازه به صورت مثلثی و به شکل الماس طراحی شدند. مدت زمان طراحی و اجرای این ساختمان، از سال 2007 تا 2009 به طول انجامید.

اما قسمتی از این پروژه، در ظاهر امر، چشم را اذیت می کند و انتظار این ناهماهنگی را ندارد. جایی که دو ساختمان جدید و قدیم باید به نحوی با هم ارتباط داشته باشند که یکی به نظر برسند ولی می بینیم که اصلا این طور نیست و مصالح و حتی رنگ دو ساختمان، هیچ سنخیتی با هم ندارند. حتما معماران این طرح، برای این اتفاق دلیل قانع کننده ای دارند که ما نمی دانیم. البته نکته ی خوبی که در مورد این طرح، به چشم خوشایند می آید، رنگ زرد بتن استفاده شده در نماست که در عین درخشندگی خاص که دارد، محیط را گرم و صمیمی نشان می دهد و این برای یک محیط آموزشی، می تواند نقطه قوت بسیار خوبی باشد.

مشاهده 3457 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}504{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید