دانشگاه یووسکوله

نوشته شده توسط زهرا صامتی

درپایان ماه مه 1951 (May 1951) موسسه یووسکوله فنلاند برای طراحی ساختمان جدید آموزشی، اقدام به برپایی مسابقه ای کرد که آلوار آلتو (Alvar Aalto) برنده میدان شد.

الگوی U شکل ساختمان با ایجاد یک فضای باز مرکزی همراه بود که به عنوان میدان ورزشی از آن استفاده می شد. ساخت و ساز کالج های آموزشی برای مدرسین نیز از سال 1953 و در کنار ردیفی از درختان کاج آغاز شد. هماهنگی و اختلاط طبیعت و معماری، چیزی است که در بیشتر پروژه های آلوار آلتو دیده می شود. ویژگی ای که از دوران کودکی و تحصیل خود آلتو در زندگی شخصی اش وجود داشته است و در محیطی مشابه آنچه که امروز طراحی کرده، تحصیل نموده است. ساختمان اصلی از یک سالن بادبزنی شکل تشکیل شده که یک بال آن؛ سه طبقه مستطیل شکل پر شده از کلاس های درس و بال دیگر آن؛ آزمایشگاه ای است که همه ی اینها توسط یک سالن و یک راه پله بهم مرتبط شده اند.

تاکید آلتو در مادیت و ترکیبی از دیوارهای سفید با چوب، آجر و شیشه بر جذابیت بنا افزوده است. همچنین با استفاده از پانل های شیشه ای؛ از درون ساختمان، طبیعت اطراف دیده می شود. کتابخانه دانشگاه یووسکوله از دیگر ساختمان های طراحی شده آلتو در این مجموعه است. کتابخانه ای دو طبقه با سقف مسطح که تقریبا کل سطح آن با پنجره پوشیده شده است و البته شش نورگیر هم در امتداد بالای پشت بام دارد. لیست ساختمان های طراحی شده توسط آلوار آلتو در پردیس دانشگاه یووسکوله بدین شرح است: مسکن کارکنان و فضای اقامتی دانشجویان در سال 1952-1954، ساختمان اصلی در سال 1954 – 1956، استخر 1954-1958، ساختمان آموزش و پرورش در سال 1971، کتابخانه در سال 1957 و در آخر دانشکده آموزش و پرورش در سال 1966 به عنوان دانشگاه اعلام شد.

مشاهده 4054 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}495{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید