مرکز آموزشی رولکس

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانم کازیو سجیما و آقای ریو نیشیزاوا، دفتر معماری سانا (Sanaa) را در سال 1995 تاسیس نمودند و به سرعت توانستند با طراحی و اجرای بناهایی نظیر موزه هنر مدرن در نیویورک توجه منتقدین را به خود جلب نمایند.

مرکز آموزشی رولکس در شهر لوزان سوئیس و در محوطه دانشگاه پلی تکنیک این شهر ساخته شده. این بنای گسترده به مساحت 20 هزار مترمربع، بیانی متفاوت از سیالیت و انعطاف پذیری فرم در معماری ارائه نموده و روشنگر پیوندی تنگاتنگ میان نوآوری های دفتر معماری سانا با تکنولوژی های جدید ساخت و مهندسی سازه می باشد. این بنا در واقع، مستطیلی وسیع با حفره هایی در مرکز است که حتی تداوم مسیرهای حرکتی خارج از سایت را در قلب پروژه نمایان ساخته اند.

خطوط راست گوشه پلان با مسیرهای ارگانیک اطراف سایت و حیاط های مرکزی در تضاد اند اما در پرسپکتیوهای دید ناظر است که چگونگی انعطاف پذیری حجم، سیالیت و سبکی آن آشکارا می گردد. هیچ تشبیهی جز، قالیچه ای در باد، گویای سادگی و سبکی این بنا نمی باشد.

مهم ترین و تاثیرگذارترین این اثر فرم شیبدار ملایم آن و نحوه بلند شدن و پیوند مجدد آن با زمین است که با این ترفند دسترسی به فضاهای زیرین ساختمان نیز تعریف شده است.

با وجود آنکه عملا ساختمان یک طبقه است اما اختلاف سطح و تنوع در دیدهای بصری در داخل ساختمان به نحو خلاقانه ای ممکن گردیده؛ کف داخلی ساختمان در بسیاری نقاط دارای قوس یا شیب بوده و این امر امکان یکنواختی پلان و امکان دید به تمامی فضاها را از بین برده است. بدین ترتیب عناصر ارتباط عمودی؛ نظیر پلکان نیز از ساختار پلان حذف شده اند. در این بنا، عملکردهای متنوعی نظیر کتابخانه، رستوران، کافی شاپ، فضاهای مطالعه و تجمع با استفاده از پلان آزاد در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. (منابع و مراجع: ب-3 و ب-4)

مشاهده 2550 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1086{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید