چگونه یک پارکینگ متفاوت داشته باشیم؟

نوشته شده توسط محمد صامتی

تصویری که اکثر ما از پارکینگ و انباری خانه ها داریم، معمولا محیطی شلوغ، روغنی، سیاه و در کل محلی برای جمع آوری خرت و پرت ها می باشد. در صورتی که ما می توانیم این مکان ها را آنچنان مرتب نمائیم که حتی تبدیل به جایی برای استراحت و یا مطالعه شود!

اجازه دهید قبل از اینکه وارد بحث اصلی شویم و در مورد تصویر بالا توضیح دهیم، کمی در مورد پیش زمینه ی این بحث یعنی نظام آراستگی صحبت کنیم. اینکه اصلا نظام آراستگی چیست؟ هدفش چیست؟ چه آثاری دارد؟ و....

نظام آراستگی اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم با عنوان 5s یا 5سین، در ژاپن شکل گرفت. اما ایده اولیه این سیستم از روش House Keeping آمریکایی گرفته شده است. وجه تسمیه 5s پنج کلمه ژاپنی زیر است که اتفاقا مراحل اجرای نظام آراستگی نیز می باشند:
1- Seiri یعنی سوا کردن غیر ضروری ها از ضروری ها
2- Seiton یعنی سامان دادن و مرتب چیدن
3- seiso یعنی سپیدی و پاکیزگی
4- Seiketsu یعنی سعی در حفظ وضع مطلوب
5- Shitsuke یعنی سازمان یافتگی و انضباط کاری

هدف نظام آراستگی، ایجاد محیطی ایمن و بهداشتی، در راستای افزایش بهره وری در انجام کارها، و صرفه جویی در هزینه هاست. به طور کلی نظام آراستگی هدفش دستیابی به یک محیط آراسته و منظم است. حال این محیط هر کجا می خواهد باشد، کارخانه ای بزرگ، و یا انباری و حتی آشپزخانه و یا دیگر مکان های موجود در یک خانه ی کوچک باشد. این نظام تا حدودی پایه گذار نظام هایی از جمله کایزن (بهبود مستمر) نیز می باشد. مطالب زیادی در این زمینه وجود دارد که با جستجویی ساده می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید، پس بحث تعریف و تمجید از این نظام را همین جا به اتمام می رسانیم!

در مورد تصویر بالا، امیدواریم حس خوبی نداشته باشید. بر خلاف دیگر مطالب که سعی می شد بهترین تصویر برای عنوان انتخاب شود، در این مطلب مجبور شدیم کثیفترین عکس را به عنوان تصویر عنوان انتخاب کنیم! تا ببینیم حتی یک عکس از یک محیط شلوغ چقدر می تواند روی ظاهر یک سایت تاثیر گذارد چه برسد روی ساکنین آن واحد مسکونی. آیا برای تمیز کردن آن و طراحی دکور داخل آن نیاز به هزینه ی هنگفتی بوده؟ پس چه شده که این گاراژ به این روز افتاده؟؟

قطعا برای مرتب کردن آن به هزینه ای بیشتر از کمی وقت و انرژی و حداکثر دو قوطی رنگ نیاز نبوده. اما مسئله اینجاست که در طول سال هر چیزی که به دردمان نمی خورد را با کمترین زحمتی داخل آن پرت می کنیم. بیاید از امروز گاراژ خانه ی خود را به محلی دنج برای اوقات تنهایی خود تبدیل کنیم. کار سختی نیست، کمی اراده می خواهد و انگیزه، بعد باید شروع کنیم به جدا کردن اقلام، آنهایی که نمی خواهیم را بازیافت می کنیم و ما بقی را به شکلی زیبا چیدمان می کنیم. در این صورت ما با پارکینگی زیبا روبرو خواهیم شد که دیگر لازم نیست در آن ساعت ها دنبال آچار بگردیم، و یا در خودرو را نبسته سریع از محیط فرار کنیم. به تصویر زیر توجه کنید این همان گاراژ کثیف و شلوغ بالا است. کمی رنگ، کمی وقت و کمی سلیقه.

نظام آراستگی چگونه یک پارکینگ متفاوت داشته باشیم؟

نظام آراستگی چگونه یک پارکینگ متفاوت داشته باشیم؟

پیشنهاد می کنیم فیلم نارنجی پوش آقای داریوش مهرجویی را نیز اگر فرصت داشتید تماشا کنید، خالی از لطف نیست. پس باز مثل موارد گذشته دیدیم که طراحی داخلی و دکوراسیون حتما نباید با صرف هزینه ی زیاد همراه باشد. در صورتی که شما هم از این نظام استفاده کرده اید، خوشحال می شویم در صورت تمایل عکس هایی از آن محیط را به همراه توضیحاتی پیرامون آن و اینکه از چه ابزارهایی استفاده کردید، برای ما ارسال کنید.

مشاهده 3393 مرتبه
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید