تکنیک های موثر برای مرتب نگه داشتن کمد لباس

نوشته شده توسط مریم نیری

مرتب نگه داشتن کمد را به یک عادت تبدیل کنید و همه وسایل را در محل مناسب قرار بدهید. مهم نیست که کمدتان چه اندازه ای دارد، بلکه نحوه چیدن آن حائز اهمیت است.

یکی از مشکلات معمول در خانه نامنظم بودن کمدهاست، حتی اگر کمدتان را کاملا مرتب کنید، چند هفته بعد به حالت اولیه اش باز می گردد و نا منظم می شود، اما در ادامه ایده هایی را برایتان مطرح می کنیم که با کمک آن ها می توانید به کمد هایتان نظم بدهید و این نظم را مدت طولانی تری حفظ کنید. پیش از هر کاری، لباس های داخل کمد را وارسی کنید و لباس هایی که مدتی طولانی است مورد استفاده تان قرار نگرفته اند را از کمد خارج کنید.

برای چوب لباسی ها و جعبه هایی که وسایلتان را در آن ها قرار می دهید رنگی خنثی و واحد انتخاب کنید. این ترکیب رنگ هماهنگ، شلوغی کمد را کمتر کرده و وحدت و نظم را در آن ایجاد می کند. وسایلی که بیشتر استفاده می کنید در قفسه های وسط، وسایلی که کمتر استفاده می کنید در قفسه های پایینی و آنهایی که خیلی به ندرت استفاده می کنید را در قفسه های بالاتر قرر دهید. در کمدهایی که ملافه، حوله و... را قرار می دهید، سبدهای پلاستیکی و یا هر چیز دیگری که خودتان ترجیح می دهید، قرار داده و هر کدام از آنها را به یک چیز اختصاص داده و روی آن ها برچسب بزنید؛ وقتی شما روی جعبه یا کشویی خاص برچسبی می زنید، نا خواسته باعث می شود چیزی به جز آنچه که نوشته اید وارد آن بخش نشود.

تکنیک های موثر برای مرتب نگه داشتن کمد لباس

یک آویز پشت چسب دار به رنگ در کمد خریداری کنید و آن را روی در نصب کنید. هر روز که قصد بیرون رفتن دارید، لباسی که می خواهید بپوشید را روی آن قرار بدهید. با این کار لازم نیست هر بار در کمد را باز کنید و لباس ها را کنار بزنید تا این لباس را پیدا کنید. این کار همچنین باعث می شود دسترسی سریع تری به لباس مورد نیازتان داشته باشید. یکی دیگر از بخش های کمد که معمولا مورد توجه قرار نمی گیرد، جداره داخلی در آن است. ایده های متنوعی برای استفاده بهتر از در کمد وجود دارد. کفش، جوراب، کمربند و... را می شود با راهکارهای مختلف از سمت داخل به در کمد آویزان کرد.

تکنیک های موثر برای مرتب نگه داشتن کمد لباس

نگه دارنده های پارچه ای (پایین سمت چپ تصویر زیر) به شما کمک می کنند از فضای حداقلی، حداکثر استفاده را داشته باشید. این نگه دارنده ها هم برای کفش، هم برای لباس های شما کاربرد دارند و به خوبی فضای مورد نظرتان را منظم می کنند.

تکنیک های موثر برای مرتب نگه داشتن کمد لباس

با اضافه کردن چند حلقه به زیر چوب لباسی، روسری ها، تاپ ها و کراوات ها را منظم کنید. می توانید از حلقه هایی که برای پرده حمام استفاده می شوند کمک بگیرید.

تکنیک های موثر برای مرتب نگه داشتن کمد لباس

راه حل دیگر برای نگهداری شال و روسری ها بدون این که اتوی آنها از بین برود استفاده از یک چوب لباسی، یک تکه چوب، چسب و چندتا گیره لباس است.

تکنیک های موثر برای مرتب نگه داشتن کمد لباس

چوب لباسی ها را دوبله کنید؛ این ایده بسیار کار آمد و ساده است، کافی است ضامن در قوطی های نوشابه را جدا کنید و از هر چوب لباسی یک چوب دیگر آویزان کنید.

تکنیک های موثر برای مرتب نگه داشتن کمد لباس

با جدا کردن لباس های فصلی، فضای بیشتری در اختیار داشته باشید. عادت کنید که با تغییر هر فصل لباس هایی را  که فصل قبل می پوشیدید از کمدتان خارج کنید. می توانید از جعبه و سبد برای نگهداری وسایل زمستانی استفاده کنید. همچنین می توانید از کیسه های جای پتو برای نگهداری و کنار گذاشتن لباس های فصلی خود استفاده کنید!

بوت هایتان را در کمد آویزان کنید، این کار نه تنها سطح کف کمد را برای قرار دادن چیزهای دیگر آزاد می کند، بلکه شکل بوت ها را نیز حفظ می کند.

تکنیک های موثر برای مرتب نگه داشتن کمد لباس

یکی از مشکلاتی که با چوب لباسی ها داریم سر خوردن لباس روی میله آنها و در ادامه سقوط‌شان کف کمد است. با استفاده از نخ کاموا، کش یا چسب حرارتی می توانید مانع سر خوردن لباس ها شوید.

تکنیک های موثر برای مرتب نگه داشتن کمد لباس

وقتی که یک کمد زیبا و مرتب ایجاد کردید، سعی کنید آن را همین گونه نگه دارید و تمام مراحل الگوی 5s را رعایت کنید. وسایلتان را پس از استفاده سر جای خود قرار دهید، تا همواره کمدی مرتب داشته باشید و از دیدن آن لذت ببرید.

مشاهده 846 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1155{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید