غرفه ایران 2015 در میلان

نوشته شده توسط زهرا صامتی

پیشنهاداتی که در مسابقه نمایشگاه میلان 2015 مطرح شد، نشان می دهد که ایران هم در تلاش فراوان برای ایجاد معماری خاص می باشد.

موضوعات این طرح ایرانی؛ تغذیه سیاره، انرژی برای زندگی و فرهنگ-ادب- هنر ایرانی بود. این ایده های مفهومی در پشت طرح باغ ایرانی، نشان دهنده یک چرخه زیستی قابل توجهی است. کل طرح شبیه درخت است که از خاک تغذیه کرده و رشد می کند و شکوفه می دهد. و دیده می شود که کل ایده، در سراسر زمین گسترش می یابد.

در کنار این مفاهیم، این حالت درخت گونه، محیطی دلپذیر با تهویه ای طبیعی در سایه خود را برای مردم به ارمغان می آورد و می تواند سرپناه خوبی برای روزهای بارانی شهر میلان باشد. این طرح، قابلیت ارائه هنر و تمدن تاریخی ایران و ویژگی های منحصر به فردش را دارد.

از ساختار گنبد و روش های انتقال نیرو نیز بهره گرفته شده است. و اصلی ترین الگویی که از آن استفاده شده؛ گنبد مسجد زیبای شیخ لطف الله در شهر اصفهان می باشد که از نظر نور، سایه و یکپارچه سازی با ساختار معماری، بسیار مناسب و کامل است.

همچنین در این پروژه آب باران قابلیت جمع آوری و ذخیره کردن را دارد و در پایین دیوارها هم از این آب برای شستشو استفاده می شود. از پانل های خورشیدی هم بر روی سقف استفاده شده که مقدار زیادی از نورخورشید را جذب می کند و انرژی مورد نیاز را برطرف می کند.


غرفه ایران 2015 در میلان (Iranian pavilion 2015 in Milan) توسط گروه معماری موج نو (New Wave Architecture) طراحی شد. معماران این گروه شاهین حیدری (Shahin Heidari) و لیدا الماسیان (Lida Almassian) می باشند.

مشاهده 2632 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}835{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید