مرکز علمی و فرهنگی فائنو شهر ولفسبورگ

ساختمان مرکز علمی- فرهنگی فائنو، در سال 2005 میلادی در شهر ولفسبورگ کشور آلمان توسط زاها حدید طراحی و ساخته شد.

مرکز فائنو به لحاظ مکانی در سایتی خاص واقع شده است. سایت این بنا آخرین دانه از رشته ساختمان های فرهنگی مهم شهر ولفسبورگ (Wolfsburg) که همچون زنجیری در امتداد هم جانمایی شده اند، در خود جای داده است؛ ساختمان هایی که توسط معماران برجسته ای چون آلوار آلتو و هانس شارون طراحی شده اند. بنا با زیربنایی بالغ بر 27000 متر مربع کیفیت های فضایی بی نظیری را در قالب فضاهایی پیوسته، روان و سیال به واسطه دخل و تصرف های بی مهابا در سایت نظیر گودبرداری های هوشمندانه و تعریف ترازهای متفاوت ارائه می کند. حجم ساختمان از شفافیت بالایی برخوردار است.

زاها حدید  (Zaha Hadid) در طرح این بنا، ابتدا امتداد خطوط برآمده از شبکه شهر را به درون بنا می کشاند، این خطوط با هندسه ای ارگانیک فرم کلی ساختمان و در مرحله بعد تقسیم بندی فضاهایی داخلی را شکل می دهند. فرم مخروطی پایه های ساختمان نیز در واقع امتداد محورهایی از شهر است که از زمین فاصله گرفته و نمودی سه بعدی می یابد. یکی از مخروط ها ورودی اصلی را در خود جای می دهد، سالن کنفرانس نیز در مخروطی دیگر طراح شده و سه مخروط دیگر دسترسی به پلازای فضای نمایشگاهی را میسر می سازند.

مرکز علمی فرهنگی فائنو شهر ولفسبورگ

بنا در کنار فعالیت های فرهنگی، کاربری علمی- تحقیقاتی نیز دارد؛ فضاهایی با نام ایستگاه های تجربی، مخاطبان را با موضوعات علمی و تکنولوژیک آشنا می سازد. در واقع بعد علمی کاربری بنا کانسپت طراحی فضاهای پروژه را در جهت برانگیختن حس کنجکاوی و میل به اکتشافات فضاهای جدید در مخاطب شکل داده است؛ پلان هایی با زوایای نامتعارف و فضاهای مواج که بازی نور و سایه در آن ها راهنمای بصری مخاطبان می باشد؛ به این ترتیب که فضاهای اصلی و مهم تر از نورپردازی متفاوت و روشن تری برخوردارند و بازدیدکنندگان گذرگاه هایی که به نقاط روشن تر می رسند را با کنجکاوی و میل به کشف فضایی جدید طی می کنند. (منابع: ب-3)

مشاهده 4073 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1136{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید