مجموعه فرهنگی میدان فدراسیون شهر ملبورن

نوشته شده توسط زهرا صامتی

شهر ملبورن (Melbourne) امروزه به عنوان قطب مهم آموزش عالی، هنر، فرهنگ، مد، ورزش، تفریح، جهانگردی و سایر فعالیت ها، در کشور استرالیا مطرح شده است، تا جایی که از آن به عنوان پایتخت فرهنگ، هنر، مد و ورزش استرالیا یاد می شود.

از جمله میدان های مهم این شهر که توجه بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جلب کرده است؛ میدان فدراسیون می باشد. این میدان با مساحت نزدیک 4 هکتار در نزدیکی رودخانه یارا، پذیرای حدود 15000 نفر می باشد. گفتنی است، به غیر از محل های ملاقات خصوصی  و عمومی، سالن های تجمعی متعددی نیز در این میدان تعبیه شده.

مجموعه فرهنگی میدان فدراسیون شهر ملبورن

طراحی این میدان در سال 2003 به شرکت Lab Architecture محول شد. این میدان سه مجموعه مهم را در خود جای داده. یکی از آن ها، از باارزش ترین گالری های جهان است که صرفا به نمایش آثار هنرمندان استرالیایی اختصاص دارد. این بنا شامل 20 گالری، همراه با ویترین های دیدنی و جذاب با مساحت 7250 مترمربع می باشد. ساختمان دیگر، مرکز تصاویر متحرک استرالیا نام دارد و شامل استودیوها، سالن های نمایش فیلم و غیره می باشد. بنای دیگر به رادیو و تلویزیون چند ملیتی استرالیا تعلق دارد.

مجموعه فرهنگی میدان فدراسیون شهر ملبورن
هندسه فراکتال در برخی از بناهای میدان و نیز در طرح سنگفرش کف با به کارگیری مصالحی چون ماسه سنگ، فلز روی و شیشه در قالب فرم های متنوع از نظر الگو و رنگ، بافت های زیبایی را به وجود آورده است.

مجموعه فرهنگی میدان فدراسیون شهر ملبورن

میدان فدراسیون ملبورن نمونه ای از فضای فرهنگی روباز است و بی شک تاثیرگذارترین فضای مجموعه، صحن میدان است، که موجب پیوند تمامی عناصر پیرامون خود می گردد. (منابع:ب-3)

مشاهده 2314 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1121{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید