خانه موسیقی شهر پورتو

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه موسیقی در شهر پورتو کشور پرتغال در سال 2005 توسط رم کولهاس (Rem Koolhaas) و با همکاری ون آلن طراحی شد. هدف از این طرح، تعریف فضایی برای افزایش مشارکت همگانی در صحنه موسیقی ملی، بین المللی و ایجاد عرصه ای نو در جهت وقوع همه نوع رویداد موسیقی در هر سبکی تعریف شد.

منتقدان معتقدند این بنا موفق ترین اثر کولهاس می باشد و در بین بناهای مشابه با همین عملکرد نیز، نمونه ای بی نظیر خلق شده است. در چند دهه گذشته تلاش معماران بر آن بوده تا از معماری متداول سالن های کنسرت که عمدتا به جعبه کفش تشبیه شده است فاصله بگیرند و در این راستا کولهاس در این بنا بسیار موفق عملکرده. ساختمان با فرمی تراش خورده، نامنظم و زاویه دار، بر روی پهنه همواری که به مثابه پلازای شهری عمل می کند، جانمایی شده.

خانه موسیقی شهر پورتو

این بنا در شب، همچون الماسی درخشان به نظر می رسد. معمار با بازی با سطوح و تراشیدن حجم در مکان های مناسب  علاوه بر نکات زیباشناسانه، بهترین فرم به لحاظ مسائل آکوستیک را نیز خلق کرده. همچنین تراشیدن حجم از صلبیت ساختمان بتنی عظیم کاسته و مقیاس آن را به مقیاس انسانی نزدیک تر ساخته است.

خانه موسیقی شهر پورتو

ساختمان شامل 12 طبقه است که 8 طبقه آن بر روی زمین و 4 طبقه آن در زیرزمین قرار دارد. سالن اصلی کنسرت در مرکز و هسته ساختمان قرار گرفته و سالن های کوچکتر در مجاورت آن گنجانده شده اند.

سالت کنسرت خانه موسیقی شهر پورتو

با وجود ملاحظات آکوستیکی، دو دیوار از دیوارهای سالن اصلی کنسرت از شیشه های مواج سرتاسری پوشیده شده؛ دیوار پشت سر شنوندگان و دیوار پشت صحنه. به منظور عایق بندی سالن از سر و صدای بیرون سطوح شیشه ای در قالب دو جداره و به فاصله یک متر از هم تعبیه شده اند. شفاف بودن این جداره، ارتباط بصری خارق العاده ای میان بنا و شهر به وجود آورده است. کولهاس در سال 2007 به واسطه این بنا، برنده جایزه طلای انیستیتوی سلطنتی معماران بریتانیا گردید. (منابع:ب-3)

مشاهده 2470 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1120{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید