مرکز هنر و همایش ماگما اسپانیا

نوشته شده توسط زهرا صامتی

مرکز هنر و همایش ماگما در شهر تنریف (Tenerife) در جزایر توریستی قناری اسپانیا، در سال 2005 ساخته شد.

این بنا توسط فرناندو مارتین منیس (Fernando Martin Menis) و خوزه ماریا، طراحی شد و توسط پادشاه اسپانیا افتتاح گردید. نقطه آغازین طرح و منبع الهام ایده های معماران، سایت پروژه معرفی گردیده. یعنی ویژگی هایی همچون نیمه بیابانی بودن و فاصله نزدیک به دریا از پناسیل های اصلی طرح بوده است. حجم کلی بنا در هماهنگی کامل با محیط پیرامونی بوده و این نگاه در ساماندهی فضاهای داخلی نیز اثرگذار بوده است. فرم ارگانیک و موج دار سقف بنا در هماهنگی با امواج اقیانوس می باشد. در ضمن فرم سقف احساسی از سبکی و سیالیت را در تضاد با صلبیت و بافتی خشن القا می کند.

 مرکز هنر و همایش ماگما اسپانیا

13 دیواره سنگین با هندسه ای نامنظم و ساخته شده از مصالح خشن از زمین سر بر آورده اند و سقف مواج را در میان خود گرفته اند. هر یک از این احجام، عملکردی را در خود جای داده اند: دفاتر اداری، فضای مطبوعات، سالن سمعی بصری  و کافه تریا. فضاهای اصلی  این مرکز در چهار بخش اصلی قابل بررسی هستند؛ سالن کنفرانس در طبقه همکف و صحنه نمایش با گنجایش 2500 نفر، سالنی در طبقه اول با گنجایش 200 تا 2000 نفر، فضای لابی و فضای نمایشگاهی که در خارج بنا جانمایی شده است.

مرکز هنر و همایش ماگما اسپانیا

انعطاف پذیری بالای فضاهای این مرکز امکان اجرای تئاتر، کنسرت، کنفرانس و هرگونه رویداد فرهنگی در هر مقیاسی را فراهم می آورد. (منابع و مراجع: ب-3)

مشاهده 1814 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1118{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید