ساختمان بورس

در طی مسابقه طراحی ساختمان جدید بورس اوراق بهادار تهران، دفتر مهندس هادی تهرانی، به عنوان دومین برنده اعلام شد. ساختمانی بسیار شیک و ساده که در دو بخش ساخته شد.

هادی تهرانی در سال 1954 میلادی در تهران متولد شد. مدت شش سال در ایران زندگی کرد و در سال 1960 به همراه خانواده اش به آلمان رفت. پس از گذراندن دوران دبیرستان، در سال 1977 تحصیلات خود را در رشته معماری در دانشگاه صنعتی (براونشوایک) آغاز و تا سال 1984 در این رشته به تحصیل پرداخت. پس از آن مدتی در مدرسه‌ عالی (آخن) تدریس کرد و همزمان روی پروژه های معماری کار می کرد. او استعداد و خلاقیت فراوانی در این رشته از خود نشان می داد. در سال 1991 همراه با دو تن از معماران خبره آلمانی به نام (جینز بوت) و (کایریشتر) دفتر معماری (BRT) را در هامبورگ تاسیس کردند که امروزه با 104 کارمند، به عنوان معروفترین و بهترین دفتر معماری در اروپا در حال فعالیت است. این دفتر در زمان تاسیس، فقط ده کارمند داشت. امروزه طرح ها و پروژه های بدیع و باشکوه هادی تهرانی نه تنها در شهرهای آلمان از جمله مونیخ، کلن، فرانکفورت، هامبورگ، برلین و… بلکه در بسیاری از شهرهای توریستی دنیا از جمله دوبی، مسکو، استانبول، رم و… به چشم می خورد. کارهای او در سطح بین المللی، الگو و نمونه است. مردم آلمان به تهرانی علاقه زیادی دارند و برایش احترام زیادی قایل هستند.

ساختمان بورس

اما در مورد ساختمان بورس تهران، حجم اصلی این طرح یک مکعب می باشد، که وقتی در جزئیات اجرایی آن دقت کنیم، می بینیم که برای تهویه این آسمان خراش، از الگوی بادگیرهای سنتی ایران بهره گرفته شده است. دو طبقه بسیار باشکوه بالای برج، به فضای اصلی تالار بورس اختصاص داده شده که توسط "باغ آسمانی" از طبقات پایین تر جدا شده و این فضای میانی در خدمت مسائل زیست محیطی است. ورودی (Piazza) این مجموعه که در طبقه همکف قرار دارد، بسیار منحصر به فرد و متناسب با معماری ایرانی است. به طور مثال؛ استفاده های خاصی از ویژگی های آب و مسیرهای جریان آن در آن دیده می شود. ورودی اصلی ساختمان توسط پله برقی به مرکز اصلی اطلاعات در طبقه اول می رسد. جداره طبقات به صورت نیمه شفاف طراحی شده اند تا حالتی جذاب برای کارکنان خود داشته و به کوه و مناطق اطراف تهران دید مناسبی داشته باشد. این جداره از سه لایه پشت سرهم تشکیل شده که به عنوان عایقی سه جداره عمل می کند و حدود 70 درصد حرارت داخلی را کاهش می دهد. برای تمیز کردن نمای این ساختمان از یک راه باریک 60 سانتی متری در فضای وسط لایه ها استفاده می شود. در طبقه اول، سالن کنفرانسی با بیش از 200 صندلی وجود دارد که امکان برگزاری کنفرانسهای بزرگ مربوط به بورس را فراهم می سازد. در طبقه دوم، فضاهای وابسته مانند آرشیو مرکزی، کلاس های درس و تریا قرار دارد. در طبقات 3 تا 7 یکی از دفاتر مستقل مانند یک استودیوی تلویزیونی وجود دارد که به اطراف دید مناسبی دارد و به خاطر همین دیدهای مناسب است که برای برنامه های تلویزیونی ارزشمند شمرده می شود. مدیریت بورس اوراق بهادر تهران در طبقات 8 تا 10 و نزدیک به سالن اوراق بهادر قرار گرفته است و تالار اصلی بورس در طبقه 11 می باشد.

ساختمان بورس

سیرکولاسیون و حرکت های مردم در این ساختمان بسیار متنوع و جذاب طراحی شده. همچنین برای نفوذ نور به فضاهای داخلی، از نورگیری سقفی استفاده شده که از الگو روشندان سقفی معماری بناهای قدیمی بهره گرفته است. گفتنی است، آتلیه معماری پروفسور نسرین سراجی نیز، در این مسابقه رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}810{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید