ویلای برادر بزرگتر

نوشته شده توسط زهرا صامتی

ویلای برادر بزرگتر، پروژه ای است که به عنوان فینالیست مجله معمار در گروه ساختمان های مسکونی تک واحدی، در سال 1396 انتخاب شد.

ویلای برادر بزرگتر در تهران، لواسان، بلوار امام خمینی، خیابان پیام، خیابان نسیم، کوچه صبا، طی سال های 1390 تا 1396، توسط علیرضا تغابنی مدیر مسئول تیم طراحی دفتر معماری دیگر، در زمینی به مساحت 749 مترمربع، طراحی و ساخته شد.

ویلای برادر بزرگ تر با دیگر پروژه این معمار یعنی ویلای برادر کوچکتر، تشابه اسمی و حجمی خاصی دارد. بر اساس اظهارات طراح، ساختار فضایی ویلا برادر بزرگتر مبتنی بر چگونگی ترکیب سقفی چترگونه است که در برگیرنده استخری کاسه ای شکل در زیر آن می باشد. این دو عنصر در پلان و مقطع نیز تقریباً هم شکل اند. سقفی، فضای عمومی ویلا را که آگاهانه در طبقه بالایی جانمایی شده، احاطه کرده است. در تراز پایینی تراسی شبیه به عرشه رو به روی فضای کاسه مانند استخر قرار دارد که فضایی باز را به ساکنان هدیه می دهد.

به عبارت دیگر، پروژه مکعبی است که تحت تاثیر رویداد هایی که درونش رخ می دهد، ملتهب شده و این التهاب که برآمده از استراتژی عملکردی و برنامه ریزی پروژه است، باعث قرارگیری پروژه در مرز تیپولوژی ویلاهای سقف شیب دار و ویلاهای مکعبی شده است.

به لحاظ تقسیمات فضایی، زیرزمین شامل فضاهای پارکینگ، سرایداری، انباری و... است. طبقه همکف دارای یک واحد جداگانه و اتاق خواب و واحد اصلی است و طبقه اول شامل فضاهای نشیمن، استخر (دوفصل) و سالن ورزش و بدن سازی می باشد. دسترسی اصلی، از طریق پلکانی طره ای است که بیرون از بنا به صورت شی پر و خالی و مجسمه مانند قرار گرفته و به وسیله پلی به آن متصل شده است و مسیر اصلی ورود به طبقه بالا (یعنی فضاهای عمومی ویلا) را تعریف می کند. شایان ذکر است که طبقه همکف به طور جداگانه به فضای باز بیرون متصل است.

از لحظه ای که بیننده وارد این ویلا می شود، با دیدهای متعدد و همچنین انقباض و انبساط های متنوع رو به رو می شود؛ از راهرو یک طرف باز به راهرو دوطرف بسته گرفته تا راه پله با ارتفاع کم به سمت در ورودی اصلی ساختمان و نماهای شیپوری مانند داخل فضاهای عمومی پروژه. (منابع: ب-4)

مشاهده 1024 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1287{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید