ویلای برادر کوچکتر

نوشته شده توسط زهرا صامتی

ویلای برادر کوچکتر اثر علیرضا تغابنی از دفتر معماری دیگر، یکی از بناهای منحصر بفرد در لواسان تهران است که توانست رتبه سوم مشترک جایزه معمار در بخش مسکونی تک واحدی، سال 1394 را از آن خود کند.

این پروژه در زمینی به مساحت 812 متر مربع طراحی و ساخته شد، که از سمت ورودی در گودی می نشست و از سمت پشت به محوطه ای گسترده، که قبلا بستر رودخانه بود، مشرف می شد. حال سوالی که در این جا مطرح می شود این است که چگونه می توان به این مسئله متناقض پرداخت که؛ پروژه در عین حال که در گودی قرار گرفته، بتواند خود را نشان دهد و در بین مابقی پروژه ها گم نشود و شخصیت خود را داشته و همچنین مانع اشراف همسایگان بلند قدش بر فضاهای خصوصی و حیاط شود؟ این کار با ایجاد فرمی V شکل در پلان انجام شد. به این صورت که حیاط مشرف به بستر رودخانه در میان یال های V قرار می گرفت، که این در میان قرار گرفتن حیاط، خود حالت منحصر به فردی را به فضای حیاط بخشیده است که با خواسته کارفرما همسو و هماهنگ است. با اغراق فرم V در مقطع پروژه که یاداور فرم سقف های شیبدار شمال و شله های تفریحی است، پروژه توانست گودی زمین را جبران کند و به اندازه همسایگان قد بکشد و مقابل چالش های موجود قد علم کند.

مطالعه بر روی انواع سقف های شیبدار و کلیشه زدایی از تیپ های شناخته شده ای مثل شله و ترکیب آن با فضای داخلی و دیوارهای منحنی شکل داخل پروژه از چالش های این پروژه بود، که فضای های متنوع و پر از انقباض و انبساط را برای پروژه به ارمغان آورد.

سازه پروژه منطبق بر اسکلت بندی قوس های سقف بود و از کاذب کاری های مرسوم فاصله گرفته. قطاع های ذوزنقه ای سقف و زیرسازی های آن تک تک طراحی و ترسیم شدند تا دقیق بر روی پروژه بنشیند. (منابع: ب-4)

مشاهده 830 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1286{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید