آپارتمان مسکونی ۱۱۱

مهرشهر کرج را می توان تنها میراث باقی مانده از بافت باغ شهر کرج نامید که در چند سال اخیر، به دلیل رشد جمعیت، ساخت و ساز نامحدود و شیوه‌ زندگی، با خطر نابودی بافت و ریشه های قدیمی همراه بوده است. اگر ما تغییرات تاریخی منطقه در چند سال اخیر (ازنظر بافت شهری) را در نظر بگیریم، نابودی این مروارید زیبای استان البرز قابل پیش‌بینی خواهد بود. لذا پروژه آپارتمان مسکونی ۱۱۱، به عنوان یک فرصت برای تغییر شیوه های نامناسب ساخت و ساز قلمداد شده است تا با همنشینی مناسب تر توده بنا با حیاط و باغ سبز، الگوی بهتری از تامین تراکم انسانی و ساختمانی در بافت مهرشهر معرفی گردد.

آپارتمان مسکونی ۱۱۱، مجموعه ای با 12 واحد مسکوني به زير بناي 2880 متر مربع در 3 طبقه و در زميني به متراژ 1800 مترمربع و زیربنای 2880 مترمربع در طی سالهای 94 تا 96 بنا شده است. مهندسین مشاور نگین شهر آینده، به عنوان تیم معماری و علی نقوی نمینی، به عنوان معمار مسئول این پروژه بودند. تیم طراحی: عبارت اند از؛ امیر لکپور، میلاد انصافیان، عطیه اکرمی، شیرین مشیری، خورشید مظاهری، شهداد بادیه نشین، منصور نقدی، جواد ناصری، مرضیه مهرپو. پروژه آپارتمان مسکونی ۱۱۱ توانست جایزه رتبه دوم مشترک در بخش ساختمان‌های مسکونی آپارتمانی جایزه معمار در سال ۱۳۹۶ را از آن خود کند. ایده طراحی آپارتمان مسکونی ۱۱۱ بر اساس توسعه و حفظ محور سبز و باز تولید الگوی زندگی در مهر شهر که دارای مولفه های متعددی است شکل گرفت.

ازجمله مولفه های آپارتمان مسکونی ۱۱۱ در مهرشهر می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 1- ارتباط بین فضای باز و بسته خانه و فضاهای سبز با توجه به شیوه زندگی در میان باغ
 2- استقلال فضایی و ایجاد مرز بین واحدهای مسکونی مجاور
 3- تنوع فضایی در خانه
 4- تولید فضای جمعی به منظور بستر تعاملات اجتماعی ساکنین و افزایش حس تعلق به مکان

محور سبز خیابان ۱۱۱ یکی از محورهای مهرشهر است که در سرتاسر پروژه نفوذ کرده و گسترش می‌یابد. این ساختار سبز به نحوی یادآور کوچه باغ های قدیمی همراه با توده های سرسبزی است که نقش مرزبندی بین واحدهای همجوار را ایفا می‌کردند و در نهایت همنشینی مسالمت آمیز بین سبزینگی و فضای زندگی به ارتقای کیفیت هردو منجر شد. فضای سبز و باغ از عناصر مهم سکونتگاه های مهرشهر محسوب می شود. لذا جانمایی توده در حیاط سبز یکی از مهمترین چالش های پروژه حاضر بوده است. وجود درختان قدیمی و پوشش گیاهی ارزشمند در بستر پروژه موجب گشت که نه تنها مشکل توده با احترام به این مسئله شکل گرفته است، بلکه روش اجرای پروژه به گونه ای طرح ریزی می شود تا کمترین آسیب را به پوشش گیاهی موجود در حیاط وارد نماید.

یکی دیگر از عناصر مهم در طراحی آپارتمان مسکونی ۱۱۱، اهمیت دید و نورپردازی ساختمان بود. بر اساس مطالعات صورت گرفته و به دلیل وجود برخی نقاط منفی در سایت (یک آپارتمان ۱۰ طبقه در جنوب پروژه) و با استفاده از پتانسیل موجود (یک توده بافت سبز در ضلع جنوب شرقی)، با یک چرخش ۲۰ درجه‌ای در ضلع جنوبی حجم ساختمان، از هر دو پتانسیل توده سبز و نور طبیعی استفاده شود و باعث خلق بالکن مستطیلی شکل در نمای ساختمان شد، درضمن این اتفاق، اشراف ساختمان جنوبی را نیز کنترل نمود. در ثانی حاصل چرخش پلان، ایجاد تراسهای مثلثی شکل در نما است و به این ترتیب نمای اصلی ساختمان با ترکیب توده اصلی آپارتمان چرخیده شده در تراس های باز شکل گرفته است.

علاوه بر مسئله دید، چرخش آپارتمانهای جنوبی، فرصت خوبی برای تامین نور و منظر مستقیم آپارتمان شمالی مجموعه فراهم ساخته است. این آپارتمان با اینکه در حوزه شمالی مجموعه است ولی هم به خیابان اصلی و پوشش گیاهی شهری دید مستقیم دارد و هم با باز شدن جبهه جنوبی آن، اسکان تابش و نفوذ مستقیم نور آفتاب به آن مهیا شده است که اینها از ویژگی‌های مهم طراحی پروژه با رویکرد معماری سبز بوده است.

به طورکلی طراحی آپارتمان مسکونی ۱۱۱ به صورتی انجام شده که خیابان به عنوان محور مستقیم بین لایه سبز با محور دید و نور خورشید در نظر گرفته ‌شود. در فضای داخلی آپارتمان نیز سعی شده است با بهره گیری از نظام شبکه ای اتصال و دسترسی فضاها به یکدیگر، فضای زندگی از ترکیب انواع فضاهای متنوع شکل گرفته است. آشپزخانه در مرکز ثقل پلان مستقر شده و باقی فضاهای عمومی و خصوصی دور مرکز پراکنده شده اند. تنوع فضایی اسکان و بستر، باعث تحقق تنوع فعالیتی شده و خانه شرایط منعطفی از کاربری و چیدمان فضا را برای مخاطب فراهم ساخته است.

سایر عزیزانی که در این پروژه همکاری داشته اند، بدین شرح می باشند؛
مشاور سازه: امير نقوي نميني
تاسیسات مکانیکی: جاوید پرویزی
تاسيسات الكتريكي: محمد علی الهیاری
نورپردازي: مرضیه مهرپو
شركت سازنده: گروه سپنتا
مديراجرايي: بهزاد منادی زاده
کارفرما: بهزاد منادی زاده

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1251{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید