مجتمع مسکونی پارک

نوشته شده توسط زهرا صامتی

مجتمع مسکونی پارک واقع در تهران، به طراحی بهزاد اتابکی و با کمک تیم طراحی متشکل از: محمد رضا بادله ، گلشن نریمانی ، آرزو زارع دار ، یاسمن لشگری، با مساحت 4195 مترمربع در 9 طبقه و در سال 1396 ساخته شد. مجتمع مسکونی پارک جز یکی از خانه های شیک تهران محسوب می شود. این ساختمان به خواست رضا فرح بخش به عنوان کارفرما و به اجرا حسن فرح بخش و به مسئولیتی سازندگی شرکت کناف، ساخته و بهره برداری شد.

بهزاد اتابکی، یکی از معماران ایرانی است که در جایزه های معماری بین المللی زیادی کاندید شده است. آخرین رقابتی که این معمار در آن کاندید دریافت رتبه اول شده است، رقابت معماری WAF 2017 است که این معمار با طرح خود در بخش خانه مسکونی آینده، کاندید دریافت جایزه اول شد. کانسپت تیم طراحی در رابطه با طراحی یک ساختمان مسکونی، حول ایجاد فضایی آرام، به دور از سر و صدا و آلودگی ها و استرس های زندگی شهری می چرخید.

اولین چیزی که در طراحی فضای خانه به ذهن هرکسی می‌آید، مفهوم حریم و امنیت است. در ضمن طراحی مجتمع مسکونی پارک برای حفاظت در برابر آلودگی‌های صوتی و بصری و ایستادگی در برابر آن ها طراحی شده است. ساختمانی که برای ایجاد امنیت، با استفاده از پرده آویزان و رقصان که نمادی از حریم خانواده ای است که در پشت آن زندگانی می گذرانند، حاصل شده است و این کار را با طراحی نما به وسیله ردیف هایی از آجرهای نرم و سیال که باعث عبور نور به این فضای دلپذیر می شود، استفاده کرده است.

جهت دست یابی به نمایی پارامتریک و منحنی آجرها، 227 ردیف آجری (هر 20سانتی متر در ارتفاع) در ابعاد واقعی بر روی پوسته ای گچی متصل شده تا فرم دوار و موج مانند را به راحتی خلق نماید. تیم طراحی این خانه، برای کنترل بهتر و همچنین تسهیل اجرای سطوح آجر، آن ها را در جهت معکوس روی صفحات گچی ساختند. در نهایت، برای جلوگیری از تمیز کردن نمای ساختمان، یک پوشش ضد نفوذ آب روی تمام سطوح سنگ و آجر اعمال شد.در ضمن مقاوت و فرم آجرها نیز بدین صورت افزایش می یافت.

در طراحی این خانه ، برای آجرهایی که برای بخش موج دار نما استفاده شدند، از آجرهای با رنگ روشن و درخشان تر استفاده شد، تا حرکت نما از نمای دور قابل لمس باشد. علاوه بر این مکعب های پوشیده شده با آجر، بر روی سطوح تیره و خشن زمینه که با سنگ پوشیده شده نصب شدند.

مشاهده 976 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1249{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید