ویلای چشم چران مینودشت

نوشته شده توسط زهرا صامتی

ویلا چشم چران مینودشت، پروژه ای واقع در استان گلستان ، در سایتی وسیع در تپه های اطراف شهر مینودشت، در یک شیب ملایم و در کنار مخزن آب قرار گرفته است.

ویلا چشم چران توسط محمدرضا قدوسی، از دفتر طراحی زاو، طراحی شد ؛ که توانست جایزه معمار سال 96 در بخش ساختمان های مسکونی تک واحدی را از آن خود کند. مساحت سایت ویلا چشم چران 2320 مترمربع و زیربنای این پروژه 298 مترمربع می باشد. چشم انداز فریبنده محیط اطراف و طبیعت زیبای آن، معماران آن را به فکر رویکردی متفاوت وا داشت. بنابراین به جای غرق شدن در بازی های فرمال معماری، بر روی بهره بردن هر چه بیشتر از این دید و منظر متمرکز شدند.

Minudasht cheshm cheran villa 14

ایده اولیه طراحی این ویلا، با پرسشی ساده شکل گرفت: آیا می توان ویژگی های طبیعی سایت را، زمانی که آن را به عنوان محل زندگی سازمان دهی می کنید، حفظ نمود و آن را ارتقا داد؟ آیا می توان وسوسه خلق حجمی معمارانه را کنار گذاشت و در عوض به قاب گرفتن چشم انداز بی نظیر سایت آن متمرکز شد؟ و در نتیجه پاسخ به این سوال،  موضع گیری ویلا به گونه ای است که امکان داشتن دید پاناروما را از جهات مختلف آن فراهم می کند. در واقع طراحی منظر و ساختمان وقف دسترسی به این چشم اندازها شده. طراحی منظر سایت، از خطوط توپوگرافی زمین پیروی می کند. بر این اساس، چشم اندازی که از داخل پروژه به چشم میخورد ، امتداد مزرعه و تپه های اطراف آن است. و بدین ترتیب ارتفاع پروژه و پلتفرم مرتفع آن، به عنوان یک ابزار برای دید مناسب به فضای پیرامون آن عمل می نماید.

Minudasht cheshm cheran villa 09

چالش پیش روی طراحان برای حفظ بیش ترین ارتباط با طبیعت، ایجاد تمایز در طراحی این پروژه، با سیرکولاسیون ها و دیاگرام های فضایی متداول در ساخت و سازهای برون شهری است. سیرکولاسیون و فضاهای عمومی خانه با هم ترکیب شده و تحت عنوان عنصری به نام سکو یا محل استراحت و شادی پا به عرصه ظهور گذاشته است. در واقع این عنصر نتیجه تلاش طراحان آن برای حداقل مداخله در سایت پروژه می باشد. در نهایت این سکو به عنوان ابزاری برای دسترسی به چشم اندازهای زیبای طبیعت و منظر سایت عمل می کند.

مشاهده 1280 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1235{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید