ویلای مدرن صفادشت

نوشته شده توسط زهرا صامتی

ویلای مدرن صفادشت در كيلومتر ۱۶ جاده كرج، به سمت سه راه انديشه، منطقه صفادشت، باغستان كوشك در طی سال های 1393 تا 1395 در زمينی به مساحت 4796 مترمربع با زیربنای 1025 مترمربع طراحی و ساخته شد.

طراحی ویلای مدرن صفادشت به خواست کارفرما فرهاد وفا، به صورت دوگانه طراحی شده است، دو گانه ای میان سنت و مدرنیته کاری از دفتر دیگر،  به سرپرستی علیرضا تغابنی به همراه سپیده صراف زاده، مژگان ضیایی، شهاب رمضانی، پیمان نوذری، مروارید ممیزیان و مهرداد مکارمی.  این ویلا توانست رتبه سوم جايزه معمار در گروه ساختمان های مسکونی تک واحدی را در سال 96 از آن خود کند.

شکاف بین نسل ها که همیشه مسئله بحث برانگیزی بوده، امروزه به مراتب گسترش بیشتری یافته است. این شکاف همراه با سایر شکاف های فرهنگی و اجتماعی ما را به این باور می رساند که زندگی در ایران، همزیستی سبک زندگی های متنوع یا حتی متناقضی است که جامعه ناهمگونی را پدید آورده است. چنین به نظر می رسد این تنوع در سبک زندگی، بویژه در مواردی همچون سبک خصوصی در تقابل با عمومی، سنت در تقابل با مدرنیته و مردسالاری در تقابل با زن سالاری، برجسته تر باشد و می توان نظاره گر اثرات آن بر شیوه های طراحی معماری در طول تاریخ در رابطه بین فضای تهی و توپر، طراحی سلسله مراتبی و توالی فضایی بود. این تفاوت ها در معماری مناطق گوناگون ایران نیز دیده می شود، تفاوت هایی که بطور معمول از دیدگاه های فرهنگی و مذهبی مناطق مختلف ایران سرچشمه می گیرد.

کارفرما در زمین اولیه خود، خواستار عمارتی برای خانواده مذهبی خود بود که آداب و رسوم مذهبی را در ماه های محرم و رمضان برگزار می کنند. همچنین در زمین کناری هم خواستار ساختمانی برای مهمانی ها بود. ساختاری که برای این منظور در نظر گرفته شد، دو ساختمان جداگانه ای بود که توسط یک پل به هم متصل می شدند. ساختمان اولیه از آجر ساخته و برای والدین طراحی شده است در حالی که ساختمان دوم که برای برگزاری مهمانی در نظر گرفته و عمدتا از شیشه ساخته شده است، مورد مصرف فرزند خانواده قرار می گیرد. این پروژه به روشی طراحی شد که در صورت لزوم می تواند جداسازی شده و هرکدام بصورت جداگانه فروخته شود.

modern villa safadasht 07

دیاگرام ساختمان اول بر یک حیاط مرکزی مبتنی است که سازه اصلی پیرامون آن ساخته می شود و برای مشخص بودن مرز های آن، دیوارهای آجری و تعداد زیادی پنجره استفاده شدند.

modern villa safadasht 08

دیاگرام ساختمان دوم شامل یک سازه ی مرکزی است که فضاهای عمومی و نیمه عمومی آن را احاطه کرده اند. به علاوه، در ساختمان برگزاری مهمانی ها، تلاش شده تا فضای باز سیالی از طریق اتصال بخش مرکزی به سقف معلق ایجاد شود تا بر تفاوت های این دو سازه افزوده شود.

modern villa safadasht 04

چالش اصلی این پروژه نمایش این دو ساختار متناقض است که انعکاس دهنده زندگی روزمره جاری است. به گونه ای که هر گروه با خصوصیات و ویژگی های متناقض خود، قادر است بدون آزار رساندن به دیگری زندگی خود را ادامه دهد؛ درست مانند آنچه در زندگی روزمره این خانواده وجود دارد.

سایر عزیزانی که در این پروژه همکاری داشته اند، بدین شرح می باشند:
طراحی سازه: شرکت باستان پل ، وحید قره خانی نیا
تاسیسات مکانیکی: پایابنا آفرین ،مجتبی عرب پور
تاسیسات الکتریکی: پایابنا آفرین ،سعید افشار
نظارت: مهرداد مکارمی
مشاور طراحی منظر: بابک مستوفی صدری
مدیران اجرایی: علی اکبر بلوکی، علیرضا سیب سرخ (سفت کاری)، محسن شمشیری (نازک کاری)

مشاهده 1312 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1233{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید