خانه چهل گره تهران

نوشته شده توسط زهرا صامتی

خانه چهل گره تهران در سال 1393 با مساحت ۱۳۱۳ متر مربع، در ۵ طبقه و دارای ۱۰ واحد مسکونی، واقع در منطقه ای متوسط در شهر تهران، محله ستارخان، خیابان حبیب الهی، خیابان نرکه ای، کوچه احمد زاده، به عنوان یکی دیگر از  نمونه های موفق، برجسته و چشم نواز در معماری و طراحی نمای بیرونی ساختمان جلوه گری می کند.

خانه چهل گره تهران با معماری و نمایی بیرونی کاملا منطبق بر موقعیت بومی و فرهنگی ایران ساخته شده و حتی بهتر است گفته شود که، با نظر به هنر ایرانی شکل گرفته. مهمترین ویژگی طراحی نمای بیرونی این ساختمان، سادگی در روش ساخت آن و دسترسی بی زحمت به زبان و متن این نمای بی نظیر است. خانه چهل گره موفق به کسب عنوان فینالیست جایزه جهانی آجر ۲۰۱۴، رتبه سوم گروه مسکونی آپارتمانی جایزه معمار ۱۳۹۳ شده. در واقع این ساختمان برای قشر تحصیل‌کرده جامعه با درآمد متوسط و حتی کم طراحی شده. به عبارت دیگر، علیرضا مشهدی میرزا و حبیبه مجدآبادی، معماران و طراحان این بنای منحصر به فرد، قصد دارند تا با ساخت این اثر ساده اما چشمگیر به مخاطب بگویند که آثار وزین و مورد توجه در معماری امروز، لزوما آثاری با مصالح ساختمانی گران ‌قیمت و یا  تکنولوژی آنچنانی معماری و ساختمانی نبوده و در مقابل، ساختمان ها و بناهایی هستند که اتفاقا اقشار و طبقات مختلف جامعه نیز بتوانند با صرف کمترین بودجه‌ و هزینه از مزایای معماری اینچنینی و زیباشناسی در بنا و نمای بیرونی حظ کافی و بهره وافی را ببرند. طراحان ساختمان بر این باورند که در کشوری مانند ایران، با تکنولوژی متوسط اجرایی و نیروی کار غیرمتخصص، می‌بایست روش‌های اجرایی ابداعی مختص پروژه ایجاد شوند تا پروژه بتواند خود را با شرایط اجرایی بومی تطبیق دهد و نتیجه مورد نظر طراحی، بدون کمترین آسیب به طرح حاصل شود. بدین صورت، در این پروژه، طراحی حجم و پوسته خارجی با خلق شیوه اجرایی آن همراه بوده؛ روشی که اجرای بافته آجری پیچیده را، با تکیه بر امکانات موجود میسر کرده است.

به طور کلی طراحان این بنای منحصر به فرد، در طراحی این نما، با الهام گرفتن از طراحی فرش و قالی ایرانی، در نهایت نمایی یک پارچه را به شکلی ساده و از طریق تکرار یک ریتم و آهنگ به خصوص ناشی از قرار گرفتن یک آجر برجسته، سه آجر مجوف یا توخالی و یک آجر برجسته، ردیف به ردیف، در داخل میلگردها به وجود آوردند. نمای ساده ای که حتی کارگران ساده ساختمانی، بدون داشتن کوچکترین تخصص، قادر به ساختن آن هستند (بدین صورت که؛ تنها یک کارگر ساده ساختمانی پشت میلگردها می نشیند و آجرهای سوراخ شده‌ را درون میلگردها قرار می‌دهد. ترتیب و ریتم قرارگیری آجرها در طرحی وجود دارد که توسط یک شخص دیگر برای کارگر خوانده می‌شود. با این روش، بافت پیچیده آجری توسط دو کارگر ساده قابل اجرا است، بدون نیاز به اینکه مجری بر پیچیدگی‌های طرح واقف و از نتیجه نهایی مطلع باشد.). بنابراین، در خانه چهل گره، دو نمود بسیار بارز و محرز هنر ایرانی به طور واضحی مشهود است. یکی طراحی فرش ایرانی که نمونه ای مشهور در جهان بوده و دوم، آجر که رابطه ای عمیق با معماری تاریخی در معماری ایران دارد. در واقع در نمای بیرونی این ساختمان، این دو نمود تاریخی هنر ایرانی در یک بستر معاصر با یکدیگر تلفیق شده اند.

the home of forty knots of tehran details 02

در نهایت از ویژگی‌های متد اجرایی خانه چهل‌گره، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 1-  توجه به پتانسیل ارزان بودن نیروی کار در ایران
 2-  استفاده از کارگر ساده و غیر متخصص
 3-  ایجاد روشی ساده و قابل درک برای کارگر ساده
 4- در نظر گرفتن بودجه محدود پروژه در تعیین روش اجرا
 5-  ترجمه نقشه های پیچیده فاز دو  به دستورالعمل و زبانی ساده و قابل فهم برای مجریان
 6- قابلیت اجرای حجم بالایی از نما، توسط دستور العملی واحد و در زمان پیش بینی شده
 7- در نظر گرفتن جایی برای خطاهای احتمالی مجری نما (خطاها بخشی از ارزش طرح هستند، همان‌طور که خطا در فرش دستباف، از ارزش کار دست کم نمی‌کند).

مشاهده 2284 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1230{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید