کانکریت متفاوت ترین رستوران لواسان

نوشته شده توسط زهرا صامتی

کانکریت متفاوت ترین رستوران لواسان در سال 1395 توسط دفتر معماری استودیو بوژان و به سرپرستی حامد بدری احمدی طراحی شد. این پروژه جدیدترین پروژه گروه معماری بوژان می باشد. رستوران کانکریت در یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق اطراف شهر تهران، یعنی منطقه لواسانات، در زمینی به مساحت 540  مترمربع قرار گرفته است. زیربنای ساخت این پروژه 766 مترمربع می باشد.  در ضمن محمد ضوئی کارفرمای پروژه، مسئولیت اجرایی آن را نیز بر عهده داشته است.

طراحی رستوران کانکریت، با چالش رهایی از تجارب و چارچوب مفهومی پیشین برای طراحی فضایی با کاربری خاص به عنوان رستوران مواجه بود، در همین راستا در طول دوره طراحی سعی بر آن شد که ساختمان اصلی پروژه به یاد ماندنی و خاطره انگیز شود و با معماری داخلی خاص، به کاربران این امکان داده شود که برای جست و جو در بخش های مختلف پروژه آزاد باشند و نسبت به کشف بخش های مختلف این رستوران ترغیب شوند. همچنین در طراحی این پروژه یک هدف مشخص وجود داشت: طراحی رستوران با بودجه محدود و در کنار بلوار اصلی. سایت آنالیز اولیه این نتیجه را نشان داد که یک ایده چرخشی در قسمت شمال شرقی در واکنش به ترافیک بلوار اصلی ایجاد شود که ورودی اصلی ساختمان را نیز خلق کند.

concrete is the most diverse lavasan restaurant 02

به گفته معمار پروژه: ما به صورت خودآگاه استفاده کنندگان را از بلوار اصلی به سوی دره هدایت می کنیم که منجر به ورود آنها به ورودی پروژه خواهد شد. در حقیقت کاربران پروژه را مجبور می کنیم که در اطراف ساختمان حرکت کرده و آن را جستجو کنند. در واقع ورودی اصلی بنا در زیر ساختمان شکل گرفته است. به جهت تاکید بر ورودی و خلق مفهوم متفاوت و تاثیرگذار برای آن، این بخش از روی زمین جدا شده و بصورت یک نیم طبقه قرار گرفته است.

در طول فرآیند طراحی، سعی بر آن بود که معماری را درون سازه و بصورت یک پیکربندی فضاسازی کنیم. بدین منظور عناصر مکانیکی و سازه ای به صورت اکسپوز، برای فرم دهی تمام ساختمان، مورد استفاده قرار گرفته شده است. یکی از اهداف این پروژه برجسته سازی نقش اصلی سازه در طراحی بوده. با توجه به بودجه محدود، متریال گران قیمت و غیر ضروری و اضافی از فرآیند طراحی حذف شد.

concrete is the most diverse lavasan restaurant 07

تصمیم گیری در مورد پروژه رستوران پیچیده است. برخی مسائل مانند بودجه محدود و کمبود تجربه های تکنولوژیکی، فرآیند را برای ما سخت تر نیز کرد. با وجود آنکه این پروژه بعد از ساخت کاملا بی عیب و نقص نیست، نتیجه ای که حاصل شد ایده ما را به خوبی نشان می دهد. به عنوان مثال پوشش کاملا بنتی که یک فضای اکسپوز (نمایان) را خلق کرد از تمام خصوصیات زیبایی شناسی بهره برده و اجرای ساختمان را به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نموده است.

رستوران مدرن کانکریت در سه سطح طراحی شده؛ طبقه منفی برای فعالیت های خدماتی مانند آشپزخانه، اتاق خدمه و سرویس بهداشتی و طبقه همکف و نیم طبقه سالن های اصلی پذیرایی در نظر گرفته شده. سعی شده است سیرکولاسیون و مسیر به عنوان فضایی منحصر به فرد طراحی شود. این بخش علاوه بر نقش اصلی که در ارتباط بین بخش های مختلف ایفا می کند، تجربه نابی را نیز برای استفاده کنندگان از فضا در ذهنشان باقی می گذارد.

concrete is the most diverse lavasan restaurant 23

با توجه به ايده معماري پروژه که بخشي از حجم ساختمان از زمين بالا آمده و بدون وجود هيچ نقطه اتکای مستقيمي بر زمين، در دو جهت عرضي و طولي تغيير شکل داده و از زمين فاصله مي گيرد، مهمترين چالش طراحي سازه، ايجاد يک سيستم و پيکربندي کلي براي سازه بوده است که پايداري بخش بيرون زده ساختمان را در تعادل با بخش اصلي ساختمان تامين نمايد. به منظور تامين ملاحظات معماري و حذف تير و آويز از زير سقف و ايجاد يک سقف مسطح متکي بر ديوارها، سيستم سازه اي از نوع ديوار باربر برشی بتن مسلح و سقفها از نوع پس تنيده در نظر گرفته شده است.

در پروسه طراحي تلاش شد تا معماري، همان سازه و سازه همان معماري باشد، عناصر سازه اي، نمايان (expose) فرض شدند و با افزودن عناصري چون شيشه، سراميک کف و المان هاي تاسيساتي، کليات پروژه شکل گرفت. در برخی قسمت های رستوران و نیز در طراحی ورودی آن، از کاشی های دست ساز رنگی استفاده شده که منجر به ایجاد مقیاس انسانی و تلطیف فضا شده است. همچنین در قسمت ورودی، حوضی هندسی به چشم می خورد که بر جذابیت فضای پروژه افزوده است.

دیگر عزیزانی که در این پروژه همکاری داشته اند بدین شرح می باشند؛
 - تیم طراحی: ندا وزیری، فاطمه شریعتی، پرستو پیرای، هانیه صفری، کاوه دادگر
 - سازندگان: استودیو هنر فرزانه، کاشی تبریز، شیشه ونوس
 - تاسیسات الکتریکی و مکانیکی: آرش مجابی
 - مشاور سازه: سیاوش صدیق

این پروژه موفق به دریافت سه جایزه شده است؛
1- فيناليست جايزه معمار در بخش عمومي، سال 1396
2- شورتليست جايزه معماری خاورميانه در بخش پروژه های تفريحي و اقامتي
3- برنده بيست و ششمين دوره جايزه جامعه جهاني معماری از نگاه داوران و اعضا

مشاهده 2381 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1229{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید