ویلای دماوند

نوشته شده توسط زهرا صامتی

ویلاهای مدرن ایران امروزه چهره ی متفاوتی به خود گرفته اند. یکی از این طراحی های خاص، ویلای دماوند با مساحت 430 مترمربع طراحی شده در استودیو شیرازیان به سرپرستی محمد حسین شیرازیان است که در سال 2015 در منطقه خوش آب و هوای دماوند در شمال تهران ساخته شد.

علی رضاییان، کارفرما این پروژه و بانی اسدی، مشاور ساخت آن می باشد. ساخت این پروژه نیز به pergo و wiedhopf محول شد. ایده اصلی در طراحی پروژه بر مبنای موقعیت پروژه شکل گرفت. سایت این پروژه، زمینی واقع در شیب کوه با چشم اندازی زیبا است. میل به داشتن چشم اندازی بهتر و همچنین فضای ساختمانی بیشتر در یک زمین کوچک منجر به ساخت ساختمانی ۳ طبقه روی این زمین شد. زمین های محله به بخش های کوچک تقسیم شده اند و بنابراین تراکم ساختمان ها در سمت شرقی و غربی است، به همین جهت مانع دید و منظر زیبای اطراف می شوند. این در حالی است که جبهه ی شمالی و جنوبی فاقد این مشکل بوده و بهره برداری از دید و منظر منحصر به فرد دشت به راحتی میسر شده. به همین دلیل طراحی یک تراس گسترده در بخش جنوبی به عنوان یکی از ایده های اصلی طراحی ویلای دماوند قرار گرفت.

damavand villa 06

همان طور که گفته شد موقعیت قرارگیری پروژه در شهرستان دماوند می باشد که آب و هوای سرد و کوهستانی آن مهم ترین چالش پیش روی پروژه را رقم زده است . بنابراین با توجه به بارش زیاد برف و برف روبی از روی سقف (برای کاهش بار و فشار اضافه بر سقف و جلوگیری از نفوذ رطوبت)، عایق بندی دیوار های خارجی و بررسی  راندمان سیستم های آبی و مکانیکی مورد توجه قرار گرفت. برای حفظ زیبایی شناسی در معماری گرما از طریق کف طبقات انجام شد و هیچگونه حفره و یا دودکش در ساختمان وجود ندارد.

damavand villa 02

یکی از اهداف اصلی، طراحی یک تراس بزرگ به سمت جنوب شرقی (باغ شهر دماوند)  بود. تراس یاد شده، به دلیل محدودیت ارتفاع سقف شیبدار و ایجاد شیب مطلوب از نظر جنبه زیبایی شناسی و کاربردی، با کاهش ارتفاع رو  به رو بود . به منظور پاسخ دادن به این مشکل از سقف شیبدار مکانیکی که هم مقرون به صرفه تر و هم مقاوم در برابر بادهای مزاحم بود استفاده شد.

damavand villa 09

از چالش‌های دیگر طراحی ویلا دماوند در سازه بیرونی، استفاده از ستون های شیبدار در این منطقه زلزله خیز بود. همچنین قاب پوششی ستون ها منظم و با الگویی دقیق بر روی ستون ها بسته شد تا فرمت سازه های بیرونی از نظر زیباسازی تکمیل شده باشد.

مشاهده 1171 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1228{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید