آپارتمان مسکونی ملک، خانه ایرانی به سبک مدرن

آپارتمان مسکونی ملک، خانه ایرانی به سبک مدرن می باشد که به عنوان مدرن ترین خانه ایرانی با زیربنای 850 متر مربع و مساحت 303 متر مربع، در خیابان ملک شهر اصفهان می درخشد. این آپارتمان که در خیابان ملک قرار گرفته است توسط دفتر معماری پیرامون، با معماری بهروز شهبازی و با همکاری مهران قرائتی، طی سالهای 1392 تا 1395 با بودجه ای حدود 12.000.000.000 ريال ساخته شد. تیم طراحی؛ آناهیتا شادکام، سید مسیح مشگ فروش و کیمیا والیانی در این پروژه همکاری داشتند.

در پروژه ساخت این آپارتمان تلاش شده که بنا بر خواسته کارفرما، مبنی بر احداث شش واحد مسکونی در چهار طبقه با ابعاد و خصوصیات متفاوت، توزیع فضاها در طراحی اولیه لحاظ گردد. بعد از آنکه محدودیت و شرایط این پروژه مورد بررسی قرار گرفت واحدهای آن به گونه ای شکل گرفتند که 4 واحد 90 متری در طبقات اول و دوم آن و 2 واحد 180 متری نیز در طبقات سوم و چهارم ساختمان ساخته شوند.

residential real estate apartment modern iranian style details 01اگر بخواهیم با نگاهی ایدئولوژیک و عملکرد گرا به آپارتمان مسکونی ملک نگاه کنیم می توانیم فضاهای آن را به دو قلمرو و دسته، عمومی و خصوصی طبقه بندی نماییم. باید به این نکته نیز اشاره کرد که نوع سازماندهی فضاهای عمومی و خصوصی و چگونگی ارتباط آنها با هم می تواند در تعامل افراد ساکن خانواده با هم و هم چنین زندگی شخصی هر کدام از اعضا تاثیر به سزایی داشته باشد. این در حالی است که در خانه های معاصر ایرانی به دلیل تفکیک بیش از حد فضاهای خصوصی و عمومی، رشد فردگرایی و تهدید فضای صمیمی خانه و مفهوم زندگی در میان خانواده ها را شاهد هستیم. در این میان، چنین پروژه موفقی شکل گرفت که در آن به جای دو قلمروی تفکیک شده عمومی و خصوصی، طیفی از این قلمروها (چه فردی و چه جمعی) در نظر گرفته شد که همین مسئله نیز باعث بهبود تعاملات بین فردی در خانواده گشت. قلمروهایی همچون خلوت با آشنایان، خلوت با خانواده، خلوت در کنار جمع خانواده و همچنین خلوت شخصی. برای مثال در قلمرو خلوت در کنار جمع خانواده، امکان بروز فعالیت های شخصی همانند مطالعه، خیاطی، بازی کودک، کار با کامپیوتر، اتوکردن و ... که نیاز به خلوت زیادی ندارند، در کنار جمع خانواده فراهم می شود.

residential real estate apartment modern iranian style 12همچنین پیرو گفته های بالا می توان به این مسئله نیز اشاره نمود که با در مرکزیت و محوریت قرار دادن خانواده در تعریف خانه، خانواده و قلمروی جمعی می تواند نقشی سازمان دهنده و مرکزی برای قلمروهای فردی را به عهده داشته باشد. این امر در طبقه سوم با مرکزیت فضای نشمین خانواده و در طبقه چهارم (آخر) بواسطه نزدیکی با آسمان، با مرکزیت حیاطی کوچک برای حضور خانواده اتفاق می افتد و دیگر فضاهای خانه حول این مراکز سازماندهی می شوند. این نوع از سازماندهی مرکزگرا، در الگوی خانه های تاریخی چهارصفه در معماری سنتی مناطق مرکزی ایران، وجود داشته. در این الگو فضای میان‌خانه به عنوان مرکز و اتحاد دهنده فضاهای خانه، نقش محوری ایفا می کند.

residential real estate apartment modern iranian style 08

مرکزیت و الگوی فضای میان خانه می تواند متحد کننده سایر بخش ها و فضاهای خانه نیز باشد. باید به این نکته نیز اشاره کرد که در پیشینه تاریخی مسکن در مرکز ایران نیز این موضوع به وفور قابل مشاهده بوده است. در معماری آن خانه ها نیز خانواده در مرکزیت و هسته خانه قرار می گرفتند و سایر اتاق ها در اطراف آن ساخته می شدند.

residential real estate apartment modern iranian style details 05سازه آپارتمان مسکونی ملک از نوع اسکلت بتنی و برای تاسیسات گرمایشی آن پکیج و گرمایش از کف و برای سرمایش آن اسپلیت در نظر گرفته شده. این مجتمع مسکونی، رتبه سوم جایزه مجله معمار در گروه ساختمان های مسکونی آپارتمانی، سال 1396 را از آن خود نمود. گفتنی است؛ دیگر عزیزانی که در این پروژه همکاری نمودند، بدین شرح می باشند؛
مشاور سازه: مجيد خسروي
تاسیسات مکانیکی: ايمان امامي
مدير اجرایی: رسول كياني
اجرا: شركت زيباسازان
نظارت: بهروز شهبازی، سید مسیح مشگ فروش
پیمانکار: رسول كياني
کارفرما: زهرا صابریان و شرکا

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1227{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید