ساختمان مسکونی سایه پود

آپارتمان مسكونی سایه پود، در پنج طبقه و ده واحد مسكونی، در منطقه ای متوسط (خیابان بهار شمالی) در تهران، در سال 1395 توسط دفتر تچرا و در زمینی به مساحت 1340 مترمربع ساخته شد. ساختمان مسکونی سایه پود، در بخش پروژه های مسکونی سال2017، توانست جایزه معماری خاورمیانه را به خود اختصاص دهد. طراحی سازه ساختمان مسکونی سایه پود بر عهده امیر شرافتمند، سیاوش کریمی و مشاور مکانیکی و الکتریکی آن مهر سازه پویش، بودند.

در پیرامون موضوع معرفی این ساختمان، خوب است به این نکته اشاره کنیم که، معماری ایران زمین در تمام ادوار تاریخ در جهان و به طور خاص در منطقه خاورمیانه مطرح بوده است و نه تنها نمونه ای سرآمد به شمار می رود، بلکه الهام بخش شیوه های گوناگون معماری نیز بوده. این امر هر چند در دهه های گذشته پیوستگی خود را از دست داده بود، اما چند سالی است به همت نسل جدید معماران معاصر ایران و تلاش ها و تمرین های این معماران به سبب حضور در مسابقات، جشنواره ها و نشریات مطرح بین المللی، جایگاه معماری ایران از نو در دیدرس جهانیان قرار گرفته. تمایل و اشتیاق نشریات و رسانه های مشهور بین المللی در انتشار، نمایش و تحسین معماری معاصر ایران، گواه این نکته است و حال پروژه سایه پود، با همت معمار جوان این طرح، خانم فائزه هادیان، توانست جایگاه معماری اصیل ایرانی را دوباره بعد از گذشت چندین سال به نمایش بگذارد.

در واقع در این پروژه، گروه معماری تچرا به سرپرستی فائزه هادیان، در جستجوی باز تولید برخی از مفاهیم بنیادی دنیای گذشته، با خوانشی نو، جهت ایجاد فرم ها و مصداق هایی به زبان معاصر بوده و بدین ترتیب توانسته اند با ایجاد نمای آجر پوش منحصر به فرد، جلوه ای گیرا و خاص را در کنار رفع نیاز کارفرما برای این آپارتمان مسکونی مدرن بوجود آورند.

ساختمان مسکونی سایه پود

ساختمان مسکونی سایه پود، پیوستگی را در همه قسمت ها بوجود آورده و بین خطوط و زوایای طراحی هم زبانی ایجاد کرد. اهمیت فعلی ارزش زمین، تعداد تراس ها و سایه روشن های منظر شهری را کاهش داده است. از این رو به جهت جبران این خلأ، بعد سوم در نما، ایجاد شد که در واقع همان خلق سطوح عمیق در پیکره خارجی بنا بود.

ساختمان مسکونی سایه پود

استفاده از تکنیک اوریگامی نیز به این امر که سطح نما، به یک سطح یکپارچه سه بعدی تبدیل شود، کمک فراوان کرده. معماران امروزی با بکار بستن تکنیک‌های اوریگامی سازه های تا شونده، احجام و پوسته های متحرک و جمع و باز شونده را طراحی می کنند. حجم سه بعدی بدون اضافه شدن حجم خارجی و تنها از طریق خلق بافت جدید، چیدمان خلاقانه و بدنه متشکل از پیکسل های کوچک به دست آمد تا با ایجاد بازی نور و سایه، بدنه نما به بافتی تبدیل شود که گویی سایه های در هم تنیده، تار و پودش را تشکیل می دهند.

ساختمان مسکونی سایه پود

در این پروژه، مترال میان قیمت آجر، به عنوان عنصر اصلی تشکیل دهنده نما انتخاب شد، چرا که به عنوان مصالح پیکسلی در نظر گرفته شده در طراحی، مورد استفاده قرار گیرد و همچنین با بافت منطقه و همچنین بناهای تاریخی ایران هماهنگی بیشتری داشته باشد.

قاب پنجره ها یکی از خصوصیات ناب در طراحی این ساختمان و همچنین نشانی از نبوغ هنری معمار این پروژه محسوب می شود به گونه ای که ناظر داخل ساختمان در هر طبقه با نمای متفاوتی از شهر رو به رو است. کاربر، بنا بر موقعیت اش در هر طبقه و مقابل هر بازشو، کادربندی و دید بصری متنوعی از منظر شهری را تجربه می کند که باعث برانگیختن حس کنجکاویش می شود.

ساختمان مسکونی سایه پود

نحوه اتصال آجرهای روبروی پنجره ها به یکدیگر، هم بسیار جالب است، آجرها به وسیله کلاف سیم مفتول، به نوعی به یکدیگر بافته شده اند، بدین صورت که در ابتدا آجرها به صورت خشکه چینی روی هم قرار گرفتند و در قسمت هایی، با ایجاد شکاف میان آجرها، آن ها را به دیواره و سازه اصلی وصل کردند. همچنین با توجه به تعداد طبقات، بیشترین آلودگی بصری در طبقات میانی وجود دارد؛ بنابراین تراکم نقاط و گره های اصلی پلان را در این طبقات در نظر گرفتند و پلان اصلی با توجه به هندسه کلی و سازگاری آن با هر طبقه بسط داده شد. پوسته مشبک نما با فضاهای داخلی از طریق فیلتر کردن نور و آلودگی بصری ارتباط برقرار کرد و محرمیت را حفظ نمود و همچنین برای اینکه کمبود نور ایجاد شده توسط پوسته آجری جبران شود، در ابعاد و اندازه پنجره ها تغییراتی اعمال شد.

در بررسی منظر پیاده، لازم به ذکر است که طراحی دیواره جنوبی به نحوی است که رهگذران را با جداره سبز و زنده ای رو به رو می کند. همچنین با ایجاد فضای سبز در عقب نشینی ساختمان، سعی شده محلی برای سایه اندازی، استراحت و گفتگوی کوتاه رهگذران به وجود آید.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1222{/gallery}

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما