ایوان خانه، آپارتمانی شیک در شاهین شهر اصفهان

خانه های مدرن ایران هر روز با ظاهری تازه در شهرهای مخلف ایران می درخشند. یکی از طراحی های خاص و مدرن، ایوان خانه است. ساختمانی مسکونی که توسط دفتر معماری پیرامون، با سرپرستی بهروز شهبازی و تیم طراحش یعنی؛ احمد موسویان و سید مسیح مشگ فروش، در زمینی به مساحت 273 مترمربع در طی سالهای 1393 تا 1395 طراحی و اجرا شده است.

ایوان خانه در استان اصفهان، شاهین شهر، خیابان مخابرات، فرعی هشتم شرقی، با زیربنایی حدود  410 مترمربع ساخته شده. مسئولیت ساخت با مهدی عمویی و مسئولیت سازه با مهندس صورانی و تیم نظارت بهروز شهبازی و  احمد موسویان بود. کارفرما دکتر مهدی عمویی، بودجه ای حدود 5.000.000.000 ريال را برای این پروژه در نظر گرفت.

پروژه مورد نظر در واقع بازسازی یک ساختمان یک طبقه قدیمی و تبدیل آن به یک ساختمان سه طبقه با حفظ هویت و ویژگی های آن، مانند خلق فضاهای باز در طراحی است. این خانه برای دو خانواده، به صورت یک بنای سه طبقه طراحی شد.

ایوان خانه، آپارتمانی شیک در شاهین شهر اصفهان

این پروژه موفق به دریافت جوایزی بدین شرح شد؛
 1- فيناليست جایزه معمار در بخش مسکونی تك واحدی، مجله معمار، 1396
 2- فيناليست جايزه معماری آسيا، آلمان، 2017

آنچه که در فرآیند طراحی مورد توجه قرار گرفت این بود که چگونه می توان همچنان سهمی از حیاط و فضای باز و نیمه باز برای واحد بالا قائل بود، به گونه ای که کیفیت های یک خانه ویلایی ( ساختار فضای باز، نیمه باز، بسته) در طبقه بالایی ساختمان همچنان حفظ شود و مجموعه، ترکیبی از دو خانه کامل باشد، نه یک آپارتمان امروزی. از طرفی با توجه به حضور فضای سبز وسیع در شمال سایت، با الهام از عناصر پایه و پروتوتایپ های معماری ایرانی، ایوانی برای تماشا، شکل گرفت تا بتوان از طریق آن به نظاره شهر نشست. از طرفی جهت کنترل دید از بیرون به داخل، پرده ای در جلو ایوان قرار گرفت. بدین ترتیب ساکنان ایوان خانه می توانند از منظره فضای سبز شمالی سایت خود، بدون دیده شدن و با حفظ حریم شخصی خود نهایت لذت را ببرند.

ایوان خانه، آپارتمانی شیک در شاهین شهر اصفهان

عدم محدودیت در تراکم (تا حد مجاز سه طبقه روی پیلوت) این امکان را می داد تا بتوان زندگی را در سطوح مختلف و با کیفیت های متفاوت جاری ساخت. از این رو، ترکیبی از فضاهای باز ، نیمه باز و بسته مانند باغ ورودی (ایوان)، حیاط بالاخانه، تراس بام (بهار خواب) و مهتابی است، که توانسته به صورت هدفمند و طی آداب خاصی، به نیازهای روزانه و فعالیت های ساکنان آن همانند آشپزی، فضای بازی کودکان، مطالعه، لذت بردن از دید و منظر پیرامون، خوابیدن زیر آسمان شب، خلوت عین در جمع بودن و … را با کیفیت و آسایش بیشتر فراهم کند.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1205{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید