مسجد محمد رسول الله در شیراز

مرکز آموزشی درمانی نمازی به عنوان کارفرما، از معماران پروژه یعنی گروه معماری پایا پیرنگ (Paya Payrang Architectural Group) خواست، تا یک مسجد با حداکثر ظرفیت در محدوده بیمارستان شیراز طراحی کنند که توسط درختان کهنسال 70 ساله و خیابان های اصلی بیمارستان احاطه شده است.

اعضای اصلی تیم طراحی؛ اشکان قشقایی، سمانه متقی پیشه و پویا رنجبر بودند که با مدیریت اجرایی محمدرضا افتخاری یار، در سال 2016 این بنا را در زمینی به مساحت 2750 متر مربع طراحی کردند. در ضمن لازم به ذکر است که این پروژه، رتبه دوم گروه عمومی جایزه معماری آسیا 2017 را از آن خود کرده است.

ایده اصلی طراحی در قالب چهار چالش شکل گرفت:
1- حداکثر ظرفیت برای اقامه نماز
2- حفظ درختان اطراف
3- نزدیکی به محور اصلی پیاده رو
4- احیای سالن دعا و مناجات قدیمی

در اولین مرحله، با توجه به شرایط پروژه، الگوی مسجد بدون حیاط انتخاب شد و قسمتی که درختان در آن قرار داشتند برای زیبایی بخشیدن محافظت می شد. با توجه به قدمت ساختمان قدیمی به عنوان بخشی از تاریخ محل، نقشه ی آن ایده دهنده نقشه مسجد جدید مورد توجه قرار گرفت.

دو ورودی برای این مسجد در نظر گرفته شده که توسط رواق، که یک عنصر مهم در طراحی مساجد ایرانی محسوب می شود، به یکدیگر اتصال داده شده اند. دیوار آجری رواق علاوه بر ایجاد ارتباط بصری مناسب، مسجد را با گذرگاه شلوغ پیوند داده است. در پشت ورودی ها، دو مناره در یک پیکربندی چرخشی طراحی شده است. در واقع این دو مناره ای که در دو طرف گنبد قرار گرفته اند، دعوت کننده به سمت ورودی و نمادی از مسجد هستند. با حرکت در اطراف ساختمان، آنچه از دید ناظر قابل مشاهده است، تغییر می کند.

اما سیرکولاسیون مسجد محمد رسول الله شیراز بدین صورت است که نمازگزاران بعد از ورود به مسجد، از یک فضای باز به سوی فضای نیمه باز حرکت می کنند که این روند در مساجد سنتی ایرانی یک الگوی رایج محسوب می شود. این فرم اجازه می دهد یک خروجی به سمت نیمه جنوبی آسمان باز گشته و خورشید از این طریق و در هنگام اذان ظهر در تمام طول سال، گنبد را نورافشانی نماید.

نمای مسجد نیز توسط سنگ پوشیده شده تا ظاهر سنگین، پر قدرت و ساده ای را در میان درختان سایت به نمایش بگذارد و تضاد مناسبی بین پوسته مسی گنبد ایجاد کند.

سادگی فرم، مصالح و هندسه در کنار استفاده از الگوهای مساجد تاریخی و جزئیات سنتی مثل دیوارهای آجری مشبک و کتیبه های داخلی، نشان دهنده رویکرد اصلی طراحان مسجد محمد رسو الله شیراز، که به واقع همان توجه به سنت های اسلامی در ساختن مساجد و بیان آن با زبان مدرن بوده، می باشد.

گفتنی است سایر عزیزانی که تیم طراحی را در ضمن این پروژه همراهی کردند به شرح زیر می باشند: (منابع: ب-4)
سازه: سعید سعادت
تاسیسات برقی: حمیدرضا شمس الدین
تاسیسات مکانیکی: محمدعلی رنجبر
طراح نورپردازی: همراه قشقایی
نظارت ساخت و ساز: شقایق آشوریان

مشاهده 1707 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1153{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید