ویلای برادر بزرگتر، پروژه ای است که به عنوان فینالیست مجله معمار در گروه ساختمان های مسکونی تک واحدی، در سال 1396 انتخاب شد.

ویلای برادر کوچکتر اثر علیرضا تغابنی از دفتر معماری دیگر، یکی از بناهای منحصر بفرد در لواسان تهران است که توانست رتبه سوم مشترک جایزه معمار در بخش مسکونی تک واحدی، سال 1394 را از آن خود کند.

مهرشهر کرج را می توان تنها میراث باقی مانده از بافت باغ شهر کرج نامید که در چند سال اخیر، به دلیل رشد جمعیت، ساخت و ساز نامحدود و شیوه‌ زندگی، با خطر نابودی بافت و ریشه های قدیمی همراه بوده است. اگر ما تغییرات تاریخی منطقه در چند سال اخیر (ازنظر بافت شهری) را در نظر بگیریم، نابودی این مروارید زیبای استان البرز قابل پیش‌بینی خواهد بود. لذا پروژه آپارتمان مسکونی ۱۱۱، به عنوان یک فرصت برای تغییر شیوه های نامناسب ساخت و ساز قلمداد شده است تا با همنشینی مناسب تر توده بنا با حیاط و باغ سبز، الگوی بهتری از تامین تراکم انسانی و ساختمانی در بافت مهرشهر معرفی گردد.

خانه شماره 3 در محدوده میانی شهر شیراز استان فارس در بلوار سرسبز چمران واقع گردیده و با باغ های قصردشت احاطه شده است. در یکی از کوچه های این بلوار یک فرعی به نام بهشت وجود دارد که یکی از زیباترین کوچه های آن منطقه است. کوچه هایی که اکثر باغ های آن به صورت بکر و طبیعی باقی مانده و فقط پنج پلاک مجوز ساخت خانه باغ، در این محل را داشته‌اند. متاسفانه از انبوه درختان موجود در باغ، به علت عدم رسیدگی مالک قبلی و قطع آب روان موجود فقط تعداد کمی درخت باقی مانده بود. در جانمایی اولیه توده بنا هدف اصلی طراحی، حفظ کلیه درختان موجود به هر قیمتی بود، بنابراین حجم کلی بنا به نحوی در فضا قرار گرفت که هیچ درختی از مجموعه درختان باغ قطع نگردد یا در طی مراحل اجرا آسیب نبیند.

مجتمع مسکونی پارک واقع در تهران، به طراحی بهزاد اتابکی و با کمک تیم طراحی متشکل از: محمد رضا بادله ، گلشن نریمانی ، آرزو زارع دار ، یاسمن لشگری، با مساحت 4195 مترمربع در 9 طبقه و در سال 1396 ساخته شد. مجتمع مسکونی پارک جز یکی از خانه های شیک تهران محسوب می شود. این ساختمان به خواست رضا فرح بخش به عنوان کارفرما و به اجرا حسن فرح بخش و به مسئولیتی سازندگی شرکت کناف، ساخته و بهره برداری شد.

خانه قروه کردستان یکی از خانه های مدرن ایرانی، در شهر قروه کردستان (90 کیلومتری مرکز کردستان) می باشد، که با طراحی منحصر به فردش توجه زیادی را به خود معطوف کرده. در واقع خانه قروه واکنشی است در برابر نماها و ساختمان های تکراری و بی هویت و پراکنده در شهرهای ما. در ضمن این خانه به خواست کارفرما (فرشته عبدالملکی)، به صورت دو واحد مجزا طراحی و ساخته شده. خانه قروه شامل یک دوبلکس مسکونی و یک سوییت مستقل چند منظوره جهت زندگی و کار است.

بازسازی خانه های ویلایی به خصوص ویلاهای شمال ایران، امروزه بسیار پر طرفدار شده. ویلای روان کلارآباد یکی از همین ویلاهای احیا شده است.

ویلا چشم چران مینودشت، پروژه ای واقع در استان گلستان ، در سایتی وسیع در تپه های اطراف شهر مینودشت، در یک شیب ملایم و در کنار مخزن آب قرار گرفته است.

ویلای مدرن صفادشت در كيلومتر ۱۶ جاده كرج، به سمت سه راه انديشه، منطقه صفادشت، باغستان كوشك در طی سال های 1393 تا 1395 در زمينی به مساحت 4796 مترمربع با زیربنای 1025 مترمربع طراحی و ساخته شد.

خانه چهل گره تهران در سال 1393 با مساحت ۱۳۱۳ متر مربع، در ۵ طبقه و دارای ۱۰ واحد مسکونی، واقع در منطقه ای متوسط در شهر تهران، محله ستارخان، خیابان حبیب الهی، خیابان نرکه ای، کوچه احمد زاده، به عنوان یکی دیگر از  نمونه های موفق، برجسته و چشم نواز در معماری و طراحی نمای بیرونی ساختمان جلوه گری می کند.

کانکریت متفاوت ترین رستوران لواسان در سال 1395 توسط دفتر معماری استودیو بوژان و به سرپرستی حامد بدری احمدی طراحی شد. این پروژه جدیدترین پروژه گروه معماری بوژان می باشد. رستوران کانکریت در یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق اطراف شهر تهران، یعنی منطقه لواسانات، در زمینی به مساحت 540  مترمربع قرار گرفته است. زیربنای ساخت این پروژه 766 مترمربع می باشد.  در ضمن محمد ضوئی کارفرمای پروژه، مسئولیت اجرایی آن را نیز بر عهده داشته است.

ویلاهای مدرن ایران امروزه چهره ی متفاوتی به خود گرفته اند. یکی از این طراحی های خاص، ویلای دماوند با مساحت 430 مترمربع طراحی شده در استودیو شیرازیان به سرپرستی محمد حسین شیرازیان است که در سال 2015 در منطقه خوش آب و هوای دماوند در شمال تهران ساخته شد.

آپارتمان مسکونی ملک، خانه ایرانی به سبک مدرن می باشد که به عنوان مدرن ترین خانه ایرانی با زیربنای 850 متر مربع و مساحت 303 متر مربع، در خیابان ملک شهر اصفهان می درخشد. این آپارتمان که در خیابان ملک قرار گرفته است توسط دفتر معماری پیرامون، با معماری بهروز شهبازی و با همکاری مهران قرائتی، طی سالهای 1392 تا 1395 با بودجه ای حدود 12.000.000.000 ريال ساخته شد. تیم طراحی؛ آناهیتا شادکام، سید مسیح مشگ فروش و کیمیا والیانی در این پروژه همکاری داشتند.

آپارتمان مسكونی سایه پود، در پنج طبقه و ده واحد مسكونی، در منطقه ای متوسط (خیابان بهار شمالی) در تهران، در سال 1395 توسط دفتر تچرا و در زمینی به مساحت 1340 مترمربع ساخته شد. ساختمان مسکونی سایه پود، در بخش پروژه های مسکونی سال2017، توانست جایزه معماری خاورمیانه را به خود اختصاص دهد. طراحی سازه ساختمان مسکونی سایه پود بر عهده امیر شرافتمند، سیاوش کریمی و مشاور مکانیکی و الکتریکی آن مهر سازه پویش، بودند.

در حال حاضر وب سایت آپارات برترین سرویس اشتراک‌گذاری محتوای ویدئویی ایران می باشد. وب سایت آپارات در بهمن 1389 به کاربران ایرانی معرفی شد و اکنون به سرویسی محبوب تبدیل شده. بدیهی است با توجه به جایگاه کنونی آپارات، کار طراحی دفتر کار این وب سایت در تهران، برای گروه معماری Qastic بسیار حائز اهمیت بود.

در شهر پر از هیایو و خستگی تهران، همه ما نیاز داریم برای یک روز هم که شده دغدغه های روزمره را کنار بگذاریم و آخر هفته خود را در جایی جدید تجربه کنیم. مجموعه توچال یکی از قطب های تفریحی تهران به شمار می آید که در سال های اخیر روند توسعه چشمگیری داشته و از این رو اجرای پروژه هایی با کاربری های گوناگون بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

خانه های مدرن ایران هر روز با ظاهری تازه در شهرهای مخلف ایران می درخشند. یکی از طراحی های خاص و مدرن، ایوان خانه است. ساختمانی مسکونی که توسط دفتر معماری پیرامون، با سرپرستی بهروز شهبازی و تیم طراحش یعنی؛ احمد موسویان و سید مسیح مشگ فروش، در زمینی به مساحت 273 مترمربع در طی سالهای 1393 تا 1395 طراحی و اجرا شده است.

دفتر کار فانتونی در شهر تهران، خیابان بهشتی، خیابان میرعماد و در زمینی به مساحت 340 مترمربع در سال 1395 ساخته شد.

باغ کتاب تهران، جدیدترین و بزرگ‌ترین مجموعه فرهنگی خاورمیانه است. این بنا، دو جایزه مهم در کارنامه  خود دارد؛ یکی رتبه اول جايزه معمار در گروه ساختمان های عمومی با برگزار كنندگی مجله معمار در سال 1396 و رتبه دوم جايزه معماری آسیا در گروه ساختمان های عمومی شهر برلین، کشور آلمان در سال 2017 میلادی.

مرکز آموزشی درمانی نمازی به عنوان کارفرما، از معماران پروژه یعنی گروه معماری پایا پیرنگ (Paya Payrang Architectural Group) خواست، تا یک مسجد با حداکثر ظرفیت در محدوده بیمارستان شیراز طراحی کنند که توسط درختان کهنسال 70 ساله و خیابان های اصلی بیمارستان احاطه شده است.

صفحه1 از2