مجتمع تجاری ولکانو بوئونو

نوشته شده توسط زهرا صامتی

نوآوری در سیستم های سازه، به نمایش درآوردن ستون ها و تیرهای فولادی و استفاده از تکنولوژی روز مشخصه معماری رنزو پیانو (RenzoPiano) معمار برجسته ایتالیایی می باشد.

رنزو پیانو هدف اصلی در طراحی مجتمع تجاری ولکانو بوئونو و مخصوصا پلازای مرکزی آن را، خلق بستر و زمینه ای مناسب با فضایی کافی که فعالیت ها و تقابلات اجتماعی در آن رخ دهد، بیان می کند.

در واقع مجتمع چند منظوره ولکانو بوئونو، نمونه ای مدرن از بازارهای سنتی شهر ناپل (Napoli) در ایتالیا است که در سال 2007 ساخته شد. این مرکز تجاری در حاشیه شهر و بر روی زمین مسطحی واقع در منطقه نولا، ساخته شده که به سبب نام و فرم تپه مانندش تداعی گر کوه های آتشفشان می باشد. حجم مخروطی شکلی که به نظر می رسد در زمین فرورفته، با گشایشی به قطر 160 متر و ارتفاع 25 تا 41 متر از چمن و گیاهان منطقه پوشیده شده است.

مجتمع تجاری ولکانو بوئونو

در طرح این بنا، رنزو پیانو منبع اصلی ایده و الهام خود را طبیعت پیرامون معرفی می کند. مرکز بنا در واقع به مثابه دره ای مصنوعی است که فرم سینوسی شکل آتشفشان های ناپل را در ذهن تداعی می کند. در مرکز بنا، میدانی با فرم دایره جانمایی شده که پلازای قدیمی ناپل را که در گذشته برپایی مراسم و رویدادهای جمعی در آن به وقوع می پیوسته، در اذهان شهروندان زنده می کند.

مجتمع تجاری ولکانو بوئونو

این مجموعه شامل هتل، سینما، مرکز ورزشی، دفاتر اداری، سوپرمارکتی بسیار وسیع، 155 واحد تجاری کوچک و رستوران هایی است که در سه تراز پیرامون فضای باز مرکزی بنا، جانمایی شده اند. دسترسی به بنا از طریق پنج گذر که به طور شعاعی سازمان دهی شده اند، میسر گردیده است. در سوی دیگر این گذرها، 3500 فضای پارک خودرو در پیرامون بنا قرار دارد. (منبع: ب-3)

مجتمع تجاری ولکانو بوئونو

مشاهده 1501 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1165{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید